След зимния студен и бял сезон всеки чака с нетърпение да се запролети. Това е моментът, в който природата се събужда за нов живот, появяват се първите стръкчета зелена трева, дърветата почват да напъпват и всичко изглежда сякаш омагьосано в стремежа си да дръпне напред.
Това е и моментът, в който се сещаме, че е време да изкараме отново балконските цветя навън, за да могат и те да се насладят на настъпилите промени. Това обаче крие редица опасности.
Растенията, които са придобили типично домошарски навици и цял сезон са били скрити от външните климатични условия, се нуждаят от аклиматизация. Ето защо е важно да сме наясно с пролетните грижи за саксийните растения.
Независимо колко градуса показва термометърът навън, растенията са свикнали на температура, която почти не търпи промени. Освен това не са излагани поне 3-4 месеца на слънце.
Така, както човешката кожа лесно изгаря от първите пролетни слънчеви лъчи, така и листенцата на растенията могат много бързо да пожълтеят, покафенеят или директно да увехнат.
Освен това не се лъжете само от приятната топлина на слънчевите лъчи, а следете термометъра и прогнозата за времето. Често пролените месеци са много нестабилни и след като сте се порадвали на няколко слънчеви и приятни дни, изведнъж неочаквано може да застудее и температурите да паднат под нулата. Случва се и да завали сняг.
Ето какво е важно да спазвате, когато искате да изкарате саксийните си цветя отново навън, за да могат и те да се порадват на затоплянето и на слънчевата топлина:
1. Никога не излагайте саксийните цветята директно на пролетното слънце, дори и тези, които обичат светлината. Това трябва да става по-бавно и по-постепенно
2. Ако отглеждате средиземноморски растения като лимони в саксия, маслиново дърво или олеандър, не трябва да ги изкарвате на балкона преди месец април.
3. Ако отглеждате тропически растения, трябва да се уверите, че температурата няма да пада под 10 градуса по Целзий.
4. Не забравяйте, че саксийните растения са много по-крехки и нестабилни от градинските цветя. Ако сте ги изкарали вече на балкона и температурите внезапно се понижат, задължително ги увийте във фолио, кърпи или одеяла.
5. Най-разпространените в България балконски цветя като различни фикуси и саксийното мушкато, е добре да се изкарват на балкона след втората половина на месец май.