Ezine.bg»Статии»За Дома»Съвети за дома»Видове вани за баня - каква да изберем?

Видове вани за баня - каква да изберем?

Видове вани за баня - каква да изберем?

Когато се прибираме изпотени у дома след тренировка или в резултат на летните жеги, то няма нищо по-приятно от това да си пуснем един приятно охлаждащ душ. Изобщо няма да спорим по тази тема, но топлата вана няма нищо общо с това. В нея сякаш времето спира, защото тя действа успокояващо и отпускащо. Потапянето във ваната доказано облекчава болките в мускулите, подобрява съня и пречиства кожата ни.

Истината е, че лечебните свойства на водата са били известни още от времето на римляните и то не само за развлечение, но и за лечение. Именно от тези далечни времена идва и съвременният израз SPA, който е съкращение на латинското „Sanus per aquam“ или „Здраве чрез водата“.

Днес е научно доказано, че ако имате възможност да се наслаждавате веднъж седмично на релакс във вана, то ще стимулирате възстановителните процеси в човешкото тяло, като по този начин не само че ще придобиете чиста, сияйна и нежна кожа, но и ще се погрижите за вътрешното си здраве. За повече уют и романтика можете естествено да запалите някоя и друга свещ в банята и да се насладите на ваната заедно с чаша шампанско в ръка и ягоди „под ръка“. Или можете дори да се изкъпете в мляко като Клеопатра.

Всичко казано по-горе би било едно наистина прекрасно изживяване за вас, но предполагаме, че бихте се затруднили когато се стигне до въпроса към какъв вид вана да се насочите, която да използвате пълноценно в дома си. Ето в кои насоки трябва да мислите що касае видовете вани за баня.

Форма на ваната

Видове вани за баня - каква да изберем?

Стандартната форма за ваната е овалната и продълговата, но вече има както кръгли, така и ъглови вани. Когато вземате решение към каква форма да се насочите, то преценете каква форма е помещението, в което ще я поставите, както и мястото, с което разполагате.

Материал на ваната

Ваните биват чугунени, стоманени и акрилни. Чугунените вани са изобретени в края на 19-ти век и продължават да са предпочитани, защото когато са покрити с емайл от високо качество, те имат много дълъг живот. Стоманените видове вани, които са от най-евтините, имат средна продължителност на живот от около 15 год., докато акрилните вани се сочат като едни от най-лесните за поддръжка, защото повечето от тях са дори с антибактериална повърхност. Към тях добавяме и многобройните им функции за хидромасаж, които ги превръщат в своеобразен домашен СПА център.

Цвят на ваната

За разлика от „едно време“, когато са се предлагали единствено бели на цвят вани, в наши дни можете да намерите вани в най-различни цветове. Прибавяме и факта, че напоследък е доста модерно чугунените вани да се изрисуват лично от професионалист спрямо собствените ви желания и всъщност биха могли да се превърнат в истинско произведение на изкуството.

Можете да изберете вана в цвят спрямо собствените си предпочитания и спрямо цветовете на банята ви, но е добре да вземете предвид факта, че ако водата, която използвате за къпане е варовита, то не е добре да избирате тъмни цветове. Просто по тях винаги ще остават петна и капчици от водата.

Размер на ваната

Видове вани за баня - каква да изберем?

Размерите зависят от това колко е голяма банята ви. Ще е много нефункционално да поставите огромна вана в малка баня, както и ще изглежда нелепо да разполагате с миниатюрна вана, предвидена за огромна баня.

Цена на ваната

Цената винаги ни засяга когато закупуваме мебели за дома, включително и такива за банята. Ще е страхотно ако можете да се сдобиете с хидромасажна баня, но за съжаление това не е по джоба на всеки. Най-евтини са стоманените вани, защото емайлът им се напуква доста бързо, а най-скъпоструващи и съответно най-модерни са акрилните вани. Преценете спрямо бюджета си и това колко време ще можете да отделяте седмично, за да се поглезите във ваната, за да превърнете своя избор в най-удачен.

Вижте също вана в банята - предимства и недостатъци.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest