Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Вреди от социалната изолация

Вреди от социалната изолация

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Вреди от социалната изолация

Престоят на закрито дълго време оказва голям натиск както върху тялото, така и върху ума. След като животът премина към работа от вкъщи, пасивността се увеличи, а активните часове значително се свиха.

Според много проучвания, социалната изолация е свързана със значително повишен риск от преждевременна смъртност от всички причини, включително 50% повишен риск от развитие на деменция, 29% повишен риск от инцидентна коронарна болест на сърцето, 25% повишен риск от смъртност от рак и 32% повишен риск от инсулт.

Експертите смятат, че докато оставането вкъщи и практикуването на социално дистанциране е необходимост, то продължителният престой на закрито може да повлияе негативно на тялото.

Престоят вкъщи за дълъг период засяга психичното здраве по много начини. Това създава много предизвикателства за личните, професионални и финансови обстоятелства при хората.

Тъй като работата от вкъщи се превръща в норма за повечето от нас, фината линия между така наречената нормална тревожност, която се превръща в клинично тревожно разстройство, е много тънка.

Такава стресова ситуация може да доведе до депресия, паническо разстройство, ОКР, безсъние и хипохондрия при податливия индивид. Някои хора прибягват дори до прекомерно пушене или консумация на алкохол.

Често срещани поведенчески проблеми са например изблици на гняв, раздразнителност, фрустрация, междуличностни проблеми, дължащи се на социалната изолация.

Физически здравословни проблеми като наддаване на тегло, лош контрол на диабета или кръвно налягане, отчасти поради липса на упражнения и нарушаване на рутината на открито също са част от здравословните проблеми, свързани с изолацията.

Най-важната стъпка е да приемем, че този проблем засяга всички едновременно. Ние не сме по-различни. Най-голямото предизвикателство е да управлявате баланса между личния и професионалния живот, докато сме у дома. Следват някои съвети, за да постигнете мир с ума и тялото.

Време със семейството

- Опитайте се да имате рутина и структура на деня.

- Имайте определено бюро в стаята и не избирайте произволни работни места у дома.

- Избягвайте да използвате леглото като работно бюро.

- Правете редовни почивки и избягвайте времето на екрана, доколкото е възможно.

- Прекарайте качествено време със семейството си.

- Упражнявай се редовно.

- Придържайте се към рутината си за сън.

- Избягвайте прекомерната консумация на алкохол или пушенето.

- Останете социално свързани и давайте път на сдържаните си емоции.

- Поддържането на положително мислене е от решаващо значение по време на подобни обстоятелства.

- Опитайте и развийте ново хоби, за да избегнете скуката.

- Техниките за релаксация, медитацията и йога също могат да помогнат за справяне с тревожността и ежедневния стрес.

- Ако горните мерки не успеят, потърсете професионална помощ от специалист по психично здраве.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest