Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Стероли - същност, действие и къде се съдържат

Стероли - същност, действие и къде се съдържат

салвията е източник на фитостероли

Сред веществата, важни за организма на човека, се нареждат и стеролите. Те служат за контрол на пропускливостта на клетъчните мембрани и влияят върху процесите на метаболизма. Като съставна част на липидите, стеролите са необходими за здравето и красотата.

По своята същност стеролите се явяват градивна част на мазнините от растителен и животински произход. Те принадлежат на групата на полицикличните алкохоли и се намират в мембраните на живите организми. В природата се срещат като свободни алкохоли и като естери на мастни киселини.

Външно са вещество с кристален строеж, неразтворимо във вода. Тези, които са в живите организми се наричат зоостероли (най-известен сред тях е холестеролът), а в растенията - фитостероли. Съществуват и микостероли, които се намират в гъбите.

Диетолозите казват, че дневната доза стероли не бива да надвишава 300 милиграма. Растителните е добре да са 2-3 грама дневно. Потребността от стероли се увеличава при повишаване на холестерола в кръвта, при намален имунитет, при недостиг на някои витамини, при липса на енергия, при бременност и кърмене, при тежки физически и психически натоварвания, при рахит.

Растителните стероли се усвояват по-активно от животинските. Това е така, защото химичната връзка на фитостеролите е по-неусточива на стомашните сокове. Зоостеролите се усвояват по-дълго, затова чувството на глад идва по-късно.

Стеролите имат благоприятно въздействие върху организма. Фитостеролите понижават нивата на холестерол в кръвта, което е важно при атеросклероза.

аспержите са богати на фитостероли

Намаляват и рисковете от инсулт и инфаркт, укрепват имунната система и действат като антиоксиданти. Те са основно вещество за витамините А, Е И D. Отлични разтворители са за провитамин А, витамини К, Е и D. Транспортират и белтъчините в организма до всички органи и системи.

Главен фактор за количеството фитостероли в организма е храната. Зоостеролите могат да се образуват и от въглехидратни продукти и от мазнини. Тях също приемаме с храната.

Най-богати на фитостероли са олиото, сусамът, слънчогледовото семе, карамфилът, градинският чай, зехтинът, шамфъстъкът, мащерката, соята, маргаринът, бобът, баклата, лешникът, пиперът, лукът, лещата, цвеклото, брюкселското зеле, аспержите, картофите, краставиците, ябълките и други.

Зоостеролите се съдържат в почти всички месни продукти - червено месо, карантии, заешко месо, сланина и продукти от тях. Има ги в пилешките яйца, твърдите сирена, маслото и сметаната. В добри количества са в морските дарове, червения хайвер, морските риби, консервите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest