Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Лутеин - защо е важен и къде се съдържа?

Лутеин - защо е важен и къде се съдържа?

Източници на лутеин

Лутеинът се определя като витаминът за очите, тъй като поддържа очното здраве и лекува редица болестни състояния на очите.

По същество той е органичен пигмент, подобно на всички каротеноиди. Може да се срещне в храните и като оцветител, а в хранителната индустрия е под номер Е161b. Освен в храната на хората и домашните любимци се използва и във фармацевтичната индустрия. Лутеинът е основно вещество в макулата на очната ретина.

Има същото влияние като друг каротеноид - зеаксантинът. Двете съединения са изомери и в окото работят заедно. Лутеин може да бъде извлечен от жълтъка на яйцето. На него се дължи жълтият цвят на венчелистчетата на някои растения и жълтите пера на птиците.

Защо лутеинът е важен за очите

Зрението се оформя във вътрешната част на окото. Вътрешната обвивка на очната ябълка се нарича ретина и е съставена от епителни клетки, които са чувствителни на светлина. Макулата е част от ретината и отговаря за остротата на зрението и виждането на цветовете.

Тези две части на окото се увреждат при висока кръвна захар и с напредване на възрастта. Ако се повиши приемът на лутеин, този процес се забавя или прекъсва.

Очно здраве

Това се случва тъй като лутеинът филтрира светлината и предпазва окото от вредните слънчеви лъчи. Освен това лутеинът абсорбира вредната синя светлина, излъчвана от екраните на електронните устройства. Той има силата да предотврати катаракта и макулната дегенерация, които често се срещат с напредване на възрастта.

Къде се съдържа лутеин

Тялото се набавя лутеин чрез храната. Най-богати на лутеин храни са са яйчените жълтъци, спанакът, кейлът, зелето, грахът, магданозът, морковите, броколите, царевицата, кивито, пъпешът, граздето, тиквите, боровинките и тиквичките.

За да се усвои най-добре лутеинът, трябва да се съчетае с мазнини. Затова пилешките дробчета, сметаната, свинското месо са подходящ тандем за съдържащите лутеин зеленчуци.

Храни с лутеин

Лутеин може да се приема и като хранителна добавка, като средната дневна доза не бива да надвишава 20 милиграма.

Лутеинът може да се комбинира и с други съединения за укрепване на очното здраве. Такива са витамин С, цинк, витамин Е, омега-3.

Вижте също упражнения за подобряване на зрението.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest