Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Как да използваме различните етерични масла?

Как да използваме различните етерични масла?

използване на етеричните масла

Етеричните масла са известни на хората от дълбока древност. Те са ползвани с лечебна, релаксираща и религиозна цел. И днес те не са загубили способността си да релаксират атмосферата в дома, да подобрят здравето и да повишат самочувствието на човека.

Със силата на ароматите не е трудно да се избавим от ежедневния стрес, заменяйки изкуствените ароматизатори и синтетичните почистващи препарати с даровете на природата.

Преди да се започне употребата на етерични масла за различни цели, трябва да се знае тяхната същност. Етеричните масла нямат нищо общо с базовите, които са тлъсти - от гроздови семки, маслини, камелия, кайсиеви ядки или други.

Не може едно етерично масло да се разреди с вода или чай, защото е водонеразтворимо. Не може да се използва и директно върху кожата, както правим с кокосовото масло например. Какво точно представлява етеричното масло като продукт за употреба?

Същност на етеричните масла

Етеричните масла са високо концентрирани растителни екстракти, които безпроблемно преминават през кожата и навлизат в кръвния поток. След като попаднат в кръвта, те са в толкова висока концентрация, че организмът ги разпознава като чужди, един вид отровни вещества, и ги праща в черния дроб, за да бъдат моментално неутрализирани.

Това означава, че организмът ще бъде силно натоварен. Затова тези масла се разреждат, преди да бъдат прилагани върху тялото.

Всяко етерично масло в същото време е с уникален фитохимичен състав, което значи, че разреждането е строго специфично за всяко от тях. Затова е ясно, че етеричните масла не са просто прекрасни аромати, с които да освежим стаята, но и природни дарове с лечебни качества, които оказват влияние върху емоционалното и душевното състояние на човека.

Значение на правилната употреба на етеричните масла

Правилната употреба на етеричните масла гарантира, че човек получава пълната гама от полезни действия, които то притежава. Вътрешната употреба на етерични масла не се препоръчва. Нужно е такава употреба да бъде съпроводена от наблюдение на специалист с медицинско образование, защото вътрешният прием може да бъде опасен за здравето.

Насоки за правилна употреба на етеричните масла

Главното поле за изява на етеричните масла е ароматерапията. Там важи правилото, че малкото е много. Това значи, че ниските концентрации на етеричните масла, които се използват, ще имат по-голяма полза, отколкото прекалената употреба.

Разреждането на маслата изисква везна, ако трябва да бъде напълно прецизно. Има и по-лесен начин, който може да се прилага и у дома с броя капки.

0. 5 процента = 3 броя капки в 30 милилитра базово масло

1 процент = 6 капки в 30 милилитра базово масло

2 процента =12 капки в 30 милилитра базово масло

3 процента= 18 капки в 30 милилитра базово масло

Добре е преди употреба да се направи индивидуален тест за поносимост, защото те все пак съдържат растителни алергени. За проверка се прави 0. 5 процента разреждане в базово масло и се нанася от вътрешната страна на ръката. Ако се появи раздразнение от типа зачервяване, сърбеж и други, трябва да се измие ръката и да не се не ползва маслото.

Основни приложения на етеричните масла

масаж с етерични масла

Масаж

Този начин на приложение на етеричните масла се ползва в ароматерапията и се отнася за цялото тяло. Масажирайки, етеричното масло се абсорбира добре в кожата. Може да се прилага при самомасаж на ръцете и краката. Местата с дискомфорт може да се разтрият с етеричното масло.

Ментовото масло, например, с подходящо разреждане се ползва за разтривки на корема по посока на часовниковата стрелка за облекчаване на спазми. Майоранът пък е добра идея при масажиране на врата, за да се отпуснат вратните мускули.

Тъй като етеричните масла се абсорбират добре през кожата, те биха могли да засегнат някои вътрешни органи, дори когато се прилагат външно. При артрит например се използва специална диета, за да се подобри външното приложение на маслата от тамян, хвойна и бяла бреза. Тези етерични масла се употребяват за се намали болката и възпаленията в засегнати места в ставите.

Кожни масла и лосиони

Техният начин за приготвяне е подобен на масажните масла, но базовото трябва да съдържа жожоба, авокадо, кокос и други масла с повече хранителни съставки и при правилно дозиране се нанасят спокойно върху различни зони на кожата.

Топли и студени компреси

Етеричните масла могат да се прилагат и като топъл или студен компрес при болки и възпалителни процеси в различни зони на тялото. Топъл компрес може да се направи като се напълни бутилка с гореща вода и в нея се добавят 4-5 капки етерично масло. Тампон памук или кърпа се намокрят с водата и се поставят на болното място. Студените компреси се правят по същия, но със студена вода.

За косата

Ако се добавят няколко капки етерично масло към шампоана за коса при последното изплакване, това ще подобри значително нейното състояние. За целта са подходящи етеричните масла от розмарин, лайка, лавандула, бергамот, чаено дърво. Може да се направи и разтвор на спиртна основа, примерно 100 милилитра водка и 5-6 капки етерично масло.

За бани

Ако се добавят 5-10 капки етерично масло във ваната, ще се получи традиционна рецепта за домашна употреба на маслата. Добра идея е при кожни възпаления, болки в мускулите, схващане, ревматизъм, артрит, стрес. Подходящите масла за тази употреба са от иланг иланг, лайка, лавандула, розмарин.

Арома-превръзки

При възпаления, гъбички и бяло течение при жените може да се направи превръзка или тампон с етерично масло. Приготвя се 1 лъжица базово масло от жожоба, бадемово или кокосово и се добавят 5- 6 капки етерично масло. Подходящи са чаено дърво, евкалипт, лавандула.

Вагинални промивки

При различни раздразнения и проблеми може да се направи промивка с 1 литър преварена вода и 5-6 капки етерично масло в нея. Ползват се чаено дърво, лавандула, кипарис. Може да се направи и вана в седнало положение.

Душ

При цистити, кандида или проблеми с пикочната система в съд с топла вода се добавят 5-6 капки етерично масло от тамян, кедрово дърво, лимонена трева, хвойна, розмарин, евкалипт, лавандула, портокал.

За инхалация

инхалация с етерични масла

При простуда, болно гърло и проблеми с дихателните пътища се поставя съд с вряла вода, в който се капват няколко капки етерично масло и се вдишва за кратко. По-късно се повтаря процесът.

За жабурене и гаргара

При възпаление в устната кухина, при кървене на венците, афти, при болно гърло и проблеми със сливиците се препоръчва гаргара с етерично масло.

Специално приложение на етеричните масла

Етеричните масла не се прилагат неразредени върху кожата. Има обаче някои изключения от това правило. Лавандуловото може да се приложи неразредено при изгаряне, ухапване от насекоми или порязване. Лимоновото също има такава опция при брадавици, а чаеното дърво при гъбички по ноктите. Маслото от кората на канела също може да се ползва за кожни проблеми в неразреден вид.

С неразредените масла трябва да се внимава, защото могат да обезцветят кожата при пряк досег със слънчева светлина.

Съхранение на етеричните масла

За да бъде ефикасно, безопасно и ефективно етеричното масло, то трябва да се съхранява на хладно, тъмно място, с добре затворена капачка, за да се предпази от фотоокисление и изпарение, защото тези вещества с летливи и се изпаряват.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest