Майките, които щедро даряват с любов децата си още от раждането им, им правят по този начин невероятен подарък – осигуряват им способността да се справят лесно със стреса, когато пораснат.
Изследването, в което участвали 482 човека, е известно като Национален Перинатален проект, осъществен от учени в САЩ. Психолозите определили качеството на отношенията между осеммесечни бебета и майките им.
В края на всеки експеримент специалистите давали оценка на това доколко добре майката се справя с развиващите тестове на детето си и как се е справяла с поставените от екипа за дами.
Учените разделили реакциите по категории, като започнали от негативните и завършили с екстравагантните. Освен това учените анализирали психологическото здраве на участниците на възраст до 34 години, като отчели нивото на стрес.
Според резултатите на осеммесечна възраст само в един на десет случая се проявява ниско ниво на майчина любов към бебето. В повечето случаи имало нормално ниво и едва шест процента от майките са вманиачени по децата си.
Участниците, чиито майки били най-любвеобилни по времето, когато те били на осеммесечна възраст, имали най-ниско ниво на безпокойство, враждебност и психологически стрес.
Авторите на изследването твърдят, че резултатите им само потвърждават факта, че най-ранните събития в живота оказват най-голямо влияние върху развитието на човека.
Високото ниво на проява на майчинска любов помага за създаването на силни и надеждни привързаности, което намалява общото ниво на тревожност.
То помага на детето ефективно да се развива в социалната сфера и лесно да се справя със стресове от най-различни категории и интензивност, убедени са специалистите.