Ezine.bg»Статии»Любопитно»Работещо Момиче»Японското изкуство какейбо - умен начин за спестяване на пари

Японското изкуство какейбо - умен начин за спестяване на пари

Японското изкуство какейбо - умен начин за спестяване на пари

Думата какейбо може да се преведе като бележник (тетрадка) за домакински спестявания. Това е популярна японска система за проследяване на лични разходи, която ви позволява да избягвате ненужните разходи и да правите спестявания. Тя измислена още през 1904 г. от японката Макоко Хани, първата жена журналист в Япония и собственик на женско списание.

Благодарение на своята простота и ефективност, какейбо бързо печели милиони фенове по целия свят и се превръща в изкуство за спестяване на пари. Техниката се основава на ежедневното отчитане на изразходваните средства и освобождаване от навика за прахосване. Ако не можете да разберете къде отиват парите, които сте спечелили, и въпреки всичките си усилия не можете да спестите необходимата сума за нещо, от което се нуждаете, тази система е точно за вас.

Какво ви трябва за какейбо

За да управлявате бюджета според предписанията на Мотоко Хани, ще ви трябват два бележника (тетрадки) - голям и малък. В големия ще записвате всички приходи, ще планирате разходи и спестявания. Ще трябва да носите малкият със себе си, за да записвате всички разходи в реално време и да не забравяте нищо.

Как да си водите бележки

С малкия бележник всичко е ясно: просто правите подходящ запис в него всеки път, когато харчите пари. Големият може да бъде организиран както ви допада, но той задължително трябва да отразява:

- План за месечен доход

- Месечен спестовен план

- Месечен разходен план

План за месечен доход

Може да бъде подреден под формата на таблица или списък. Важно е, че в него трябва да записвате всички постъпления на средства: авансово плащане, заплатата ви, връщане на дългове към вас, средства от продажба на лични вещи и имущество и т.н. В началото на месеца въведете в таблицата дохода, за който сте сигурни, след което можете да добавите записи с химикал с различен цвят или например с печатни букви.

Разходи

Месечен спестовен план

На съответната страница посочвате колко пари искате да поставите в касичка или спестовна сметка. Освен това трябва да вземете решение за сумата, преди да започнете да планирате разходите.

Месечен разходен план

В него са включени всички постоянни разходи: комунални сметки, наем на апартамент, комуникации и интернет. Останалите пари след приспадане на задължителните разходи и спестявания се предлага да бъдат разделени на четири категории:

- Разходи за живот: хранителни стоки, битова химия, дрехи, обувки.

- Култура и образование: образование, обучения, билети за музеи.

- Развлечения: срещи с приятели, ходене на кино, кратки пътувания.

- Други: всички разходи, които не са включени в първите три категории.

От вас зависи да определите пропорциите, по които ще разделите парите на четири части. Ако планирате разумно разходите си, ще можете лесно да останете в рамките на категориите за един месец.

Системата какейбо не се ограничава само до записи. В края на всеки месец ще трябва да анализирате дали сте спазили плана, къде сте успели да спестите, къде сте похарчили твърде много. Това ще ви помогне да съставите по-точно бюджет за следващите месеци и да видите кои разходи трябва да бъдат коригирани.

Как да спестявате с помощта на системата какейбо

В системата има допълнителни трикове, които ще ви помогнат да увеличите спестяванията си по-ефективно:

- Всеки ден слагайте дребните пари от джобове и портмонета в касичката за спестявания. Това, което изглежда като шепа монети днес, в края на месеца ще достигне значителна сума.

- Изпратете погасените дългове в касичката изцяло. Всъщност това не е доход, просто сте си върнали парите, които са липсвали през предходните месеци.

- Когато обменяте големи банкноти, спестете малък процент в касичката. Достатъчни са 5–10 лева, по-късно те се трансформират в по-голяма сума.

План за пестене на пари

- Разработете система от наказания за себе си. Наказвайте се финансово за лоши навици или, например, пропускане на тренировка: спестете 10 лева и в касичката. Във всеки случай ползата ще бъде: или ще забогатеете, или ще станете по-дисциплинирани.

- Разделете парите, които ще похарчите на четири седмици. Всичко, което остава от седемдневния бюджет, прехвърлете в спестяванията в края на седмицата.

- Отложете неспешните покупки с месец. Ако след 30 дни все още искате да купите артикула, направете го. Но може да се окаже, че не е толкова необходим.

Как да адаптирате какейбо към съвременните технологии

Системата е обвързана с две тетрадки, но не е проблем да записвате текущите разходи в мобилно приложение за телефон, а вместо основната финансова книга да използвате електронна таблица в Excel.

Подобна е ситуацията и при замяната на пари в брой с банкова карта. Вместо да слагате ресто от джоба си в касичка, прехвърлете част от средствата от картата в допълнителна сметка, така че в основната да остане кръгла сума. Например, при баланс от 435 лева прехвърляте 35 лева в спестовна сметка.

Вместо стимул

Интересен факт е, че 17% от японските семейства над 65 години успяват да натрупат спестявания от 40 милиона йени (почти 560 хиляди лева). Тайната на такава пестеливост е в ориенталската самодисциплина и неприязън към показния лукс. Но не само: много японци вече са запознати с какейбо метода за спестяване, традиционната за тях система за личен бюджет, още в детството.

Вижте още:

- Съвети за пестене на пари;

- Лесни начини за печелене на пари;

- Как спрем безразборното харчене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest