Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Ранни признаци на деменция

Ранни признаци на деменция

Ранни признаци на деменция

Приблизително 50 милиона души по света днес страдат от деменция. Всяка година към тази цифра се добавят още 10 милиона. Деменцията често се бърка със загуба на паметта. Но забравянето, дори в клиничния стадий, е само един от признаци на деменция. Освен това не е задължителен симптом.

При деменция клетките на мозъка се увреждат или унищожават. И то отначало в различните му части. За някои първото нещо, което наистина се уврежда, са областите, свързани със съхранението на спомени. В други случаи са атакувани поведенческите функции. В трети, клетъчното разрушаване засяга скоростта на мислене, способността за говорене или навигация в пространството. Колкото повече напредва болестта, толкова повече области на мозъка засяга. И не спира, докато не заличи напълно личността на човека.

Какви са първите симптоми на деменция?

Има много видове деменция – от добре познатата болест на Алцхаймер до различни съдови заболявания. Лошата новина е, че няма лечение. Но има и добра: развитието на деменцията може да бъде спряно и някои от нейните симптоми могат да бъдат изгладени почти до степента на пълно изчезване. Основното е да забележите признаците на деменция навреме.

Трудност при намирането на точната дума

„Върти се на езика ми, но не мога да си спомня! “ Почти всеки е попадал в такива ситуации, дори млад и напълно здрав човек. Но едно е, ако тези случаи са еднократни или редки, и съвсем друго, ако започнат да се повтарят всеки ден. Влошаването на способността за подбор на думи е един от най-ранните и поразителни признаци на настъпваща деменция.

Повишено забравяне

От време на време е нормално да забравяте къде са ключовете или телефона. Но ако човек започне редовно да губи неща, не може да си спомни какво е ял за закуска или за какво е говорил вчера с колега, това показва развитие на когнитивно увреждане.

Безпокойство, мнителност

Наивният оптимизъм е свойство на младостта. С възрастта всички ставаме малко циници, песимисти и спираме да вярваме в добрата фея. Това е добре. Лошо е, ако до вчера все още весел човек, изведнъж започне да изпитва недоверие към хората и света, да търси уловка във всичко. „Добра отстъпка? Със сигурност стоките са с изтекъл срок на годност! ”, „ Съседът черпи с пай? Вероятно иска да ме отрови! “, „Предложиха ми да се заема с нов проект? Само защото всички нормални хора са го изоставили! “ Такава тревожност и подозрителност, особено ако се проявяват доста рязко в характера, също не са добър симптом.

Преглед при деменция

Постоянни промени в настроението, депресия

Увреждането на мозъчните клетки може да повлияе на производството на важни хормони, включително тези, които регулират настроението. При много пациенти с деменция се наблюдава депресия в най-началния стадий на заболяването.

Промени в личността

Няма значение по кой път ще тръгнат. Може би вчерашният весел екстроверт изведнъж е станал мрънкащ досадник. Или, обратно, наскоро срамежлив човек внезапно се превръща в прекалено общителен. Всякакви промени в характера, темперамента, комуникацията са предупредителен сигнал за ранна деменция.

Нарушения на ориентацията във времето и пространството

Редовно имате ли проблеми да запомните коя дата или ден от седмицата е? Или внезапно сте открили, че са забравили краткия път до автобусната спирка, не разбирате къде се намира вратата към желания офис, въпреки че сте били там повече от веднъж? Някъде мозъкът ти не работи. Струва си да разберете къде.

Загуба на интерес към хобита

Апатията, намаляването на интереса към дейности, които обичате от много години (независимо дали става въпрос за спорт, колекциониране, изработка на мъниста), опити за избягване на комуникация - дори с близки приятели - са друг симптом на настъпваща деменция.

Безцелност

Мъжът взема чантата и отива в магазина, но се връща без покупки. Случва се да обикаля из къщата или офиса напред-назад без видима цел. Отново и отново той задава едни и същи въпроси, въпреки че вече е получил отговор на тях. Такива поведенчески затруднения показват загуба на способността за планиране и концентрация, което също е лош знак за деменция.

Деменция

Загуба на способност да се следва логиката на разговор или многословие

Нарушенията в работата на мозъка не позволяват на човек да се съсредоточи върху темата на разговора. Постоянно се губи в странични неща. Например, в разговор за ползите от ябълките може внезапно да има спомени, които практически не са свързани с основния сюжет. Поради загубената способност да формулира ясно и кратко мислите, човек трябва да се отдаде на дълги разсъждения. И в процеса той често забравя какво всъщност е искал да каже.

Склонност към постоянно разместване, скриване, натрупване на предмети

Крие очилата, така че да „не се изгубят“ и след това прекарва половин ден болезненото им в търсене из къщата. Отказва да изхвърли използваното си оборудване или счупени мебели – „Ами ако дотрябва? “. При прогресираща деменция подобни инциденти стават по-изразени и редовни.

Какво да правим при ранни симптоми на деменция?

Идеалният вариант е да запомните (за предпочитане дори да запишете) всички признаци на деменция, които ви безпокоят, и да се свържете с терапевт или невролог. Лекарят ще ви изслуша, ще ви попита за начина ви на живот, ще прегледа личното ви досие и евентуално ще предложи някои тестове. Например, изследвания на урина и кръвни изследвания: за нива на захар, хормони на щитовидната жлеза. Може да се наложи да направите кардиограма или ЯМР на мозъка.

Факт е, че различни фактори влияят върху състоянието на мозъка: ендокринни нарушения, метаболитни нарушения, анемия, дефицит на витамини, нарушения на кръвообращението, странични ефекти от приема на лекарства. Преди да говори за перспективите за деменция, лекарят трябва да изключи тези състояния.

Ако все пак подозренията ви се потвърдят, специалистът ще ви каже какво да правите. Ако е необходимо, той ще предпише лекарства, които могат да поддържат мозъчните клетки и да ги предпазят от увреждане. Освен това ще трябва да коригирате начина си на живот. Между другото, тези мерки са ефективна превенция на деменцията:

Движете се повече

Физическата активност осигурява добро кръвоснабдяване на мозъка и подпомага възстановяването му. Ходете повече, карайте повече колело и се опитайте да отделите поне 150 минути седмично за тренировки.

Общувайте

Прифилактика при деменция

Дори чрез нежелание. Социалната активност е необходима на мозъка като въздуха. Помага му да остане млад и здрав по-дълго.

Тренирайте мозъка си

Четете, решавайте пъзели и кръстословици, учете китайски, следете новините, опитвайте се да научавате нещо ново всеки ден.

Откажете пушенето

Има доказателства, че никотинът може да увеличи риска от деменция и мозъчно-съдови заболявания. Това важи особено за тези, които продължават да пушат след 45-годишна възраст.

Спете достатъчно

Осигурете си поне 7-8 часа качествен сън на нощ. Не забравяйте да потърсите съвет и помощ от терапевт, ако имате безсъние, хъркане или подозирате сънна апнея.

Следете диетата си

За здравето на мозъка най-добра е диета с високо съдържание на зеленчуци, плодове, риба, ядки и зехтин. Средиземноморската диета е идеална.

Избягвайте недостиг на витамини

Някои проучвания показват, че хората с ниски нива на витамин D в кръвта са по-склонни да развият Алцхаймер и други форми на деменция. Също така се препоръчва внимателно да следите нивото на консумация на витамини B и C.

Вижте още:

- Упражнения срещу деменция;

- Рибено масло срещу деменция.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest