Болестта на Алцхаймер е прогресиращо мозъчно увреждане, което става причина за поява на проблеми с мисленето, паметта и поведението.
То е сериозно социално значимо заболяване, тъй като изважда от социалното общество засегнатия човек и причинява на него и на околните безпокойство, невъзможност за нормална комуникация и разстройва ежедневието им.
Причини за болестта Алцхаймер
Умиране на голям брой нервни клетки
Най-просто казано, причина за заболяването е загиването на голям брой нервни клетки. Това пречи на предаването на сигнали в мозъка. Постоянното измиране на невроните в мозъка става причина за бавното, но необратимо влошаване на състоянието на болния. Той постепенно губи паметта си, затруднява се в общуването с околните, губи и говорните си способности. Оттам идва промени в настроението, неочаквани прояви на агресия и трудности да изпълнява дори елементарни действия.
Мутации на гени
Погледнато от научна гледна точка, мутациите на определени гени се откриват в половината от болните, затова се смятат за една от причините за развитие на Алцхаймер. Друго поражение, открито при изследванията при всички болни, е наличието на малки белтъчни частици в мозъка, наречени алфа бета. Те са резултат от мутациите, предизвикващи свръх синтез на тези частици.
Наследственост при болест на Алцхаймер
Наследствеността се сочи като друга причина, но всъщност научните изследвания сочат към други изводи - натрупването на алфа бета частици се получава не по наследство, а поради невъзможност на тялото да транспортира тези частици. Не толкова излишъците от синтезирането им, а лошото транспортиране причинява Алцхаймер.
На този етап усилията на медицината са насочени към намаляване на количеството алфа бета протеините в мозъка.
Значение на пола при Алцхаймер
Изследванията показват, че болестта на Алцхаймер се развива по-често при жени, но полът в никакъв случай не се явява причина за заболяване. Предполага се, че менопаузата се явява фактор за по-висока заболеваемост, тъй като се предполага, че естрогенът по някакъв начин влияе на болестта. Затова като превенция срещу Алцхаймер се предлага на жените след менопауза да не се предписва естроген, за да се минимизира рискът от заболяване.
Други фактори за Алцхаймер
Травмите по главата в детска възраст се свързват с повишен риск от заболяване. Друго наблюдение сочи, че при по-ниско образование също се наблюдава по-голяма честота, но това не дава никакви причини да се правят изводи.
Болестта на Алцхаймер е нелечима и има фатален изход. Тя се смята за естествен процес, следствие на стареенето. Болшинството пациенти са на възраст над 65 години и само 5% са от 40 до 50-годишни.
Вижте още: