Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Как унищожавате полезните микроорганизми по кожата и в тялото си

Как унищожавате полезните микроорганизми по кожата и в тялото си

EvgeniaEvgenia
Новак
181182
Как унищожавате полезните микроорганизми по кожата и в тялото си

Какво представлява кожният микробиом

Милиардите микроорганизми, които живеят върху и в нашето тяло, се наричат микробиом. Тези микроорганизми (понякога наричани, кожна флора) са безвредни или дори полезни. Те играят жизненоважна роля в здравето на имунната система и външния вид на кожата. Микробиомът оцелява от солта, водата и маслото (себум), които кожата освобождава, за да се запази в свеж вид.

Няколко фактора определят местообитанието на микробиома, като:

- телесна температура;

- дебелина на кожата;

- количество и размер на гънките;

- рН на кожата;

- плътността на космените фоликули и жлези.

Полезните микроорганизми по кожата и в тялото си

Микроорганизмите помагат за производството на витамини, хормони и химикали, които влияят на всичко (от настроението, до метаболизма, до имунната система).

Повечето хора знаят, че кожата е първата линия на защита на организма срещу нараняване или потенциални патогени. Но всъщност не клетките на кожата действат като фронтови линии на “кавалерията”. Това е микробиома на кожата.

Кожата ви може да стане уязвима, ако микробиомът е повреден от:

- сапуни;

- неправилна или прекомерна употреба на антибиотици;

- сурови продукти за грижа за кожата;

- фактори на околната среда.

Виновниците за намаляващата микробиота могат да бъдат: съвременни хигиенни практики като ежедневни душове или вани и използването на агресивни сапуни, заедно с нездравословни диети.

На индивидуално ниво много фактори могат да оформят разнообразието на флората на кожата. Работа, възрастта, начинът на живот, облеклото, хигиенните навици и дори колко време се прекарва на слънчева светлина, могат да повлияят на видовете и количеството микроорганизми, обитаващи микробиома.

Липсата на разнообразие може да стане очевидна, дори и с просто око. Това може да доведе до сухота, свръхпроизводство на себум, зачервяване или др. Следователно, поддържането на правилния баланс на микробиотата и поддържането на подходящо рН може да помогне за предпазване на кожата и микробиома от нежелани състояния.

Съвети за процъфтяващ, здрав микробиом на кожата

Полезни бактерии в тялото

Много от факторите, които контролират състава на микробиома на кожата, са извън човешкия контрол. Но има някои неща, които могат да се направят, за да се защити кожната флора.

За да се поддържа микробиомът на кожата здрав и процъфтяващ, е добре да се следват следните препоръки:

- Правилно почистване и подсушаване

Има фин баланс между това да има добра хигиена и да се прекалява с нея. Трябва да се избягва прекомерното измиване или използването на агресивни почистващи препарати. Също така твърде много триене може да лиши кожата от здравите микроби;

- Добро и балансирано хранене и хидратация.

Диетата играе жизненоважна роля в поддържането на кожата здрава. Консумацията на богата на здравословни мазнини, зеленчуци, протеини и фибри храна, помага на чревните бактерии, което, от своя страна, може да помогне на микробиома на кожата. Също така трябва да се пие много вода. Хроничната дехидратация може да повлияе отрицателно на микробиома. И накрая - изпотяването също помага за подхранването на микробиома на кожата;

- Избягвайте синтетичните тъкани

Избирайте естествени влакна като памук пред синтетика, когато е възможно. Изкуствените тъкани, особено тези, които са стегнати, могат да причинят дисбаланс в микробиома. Не забравяйте, че микробиомът процъфтява в различни области на тялото поради уникалната си среда;

- Избирайте продуктите мъдро.

Избягвайте антибактериалните сапуни и дезинфектанта за ръце. В много случаи те убиват полезните микроби заедно с лошите. Ако искате да положите допълнителни усилия, за да сте сигурни, че хигиената ви не уврежда микробиома, опитайте един от микробиомните сапуни, които сега са на пазара. Когато дойде време за овлажняване, имайте предвид, че много лосиони имат съставки, които не са благоприятни за микробиома. Използвайте нежни, привличащи вода овлажнители със съставки като хиалуронова киселина.

Вижте още:

- Микроби - всичко важно;

- Как микробите и бактериите в тялото влияят върху стареенето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest