Халотерапията е лечение с помощта на изкуствено създаден микроклимат, максимално близък до условията в солните пещери. Такива помещения се наричат солна стая или халокамера. Техниката не използва лекарства и се прилага широко в санаториуми и здравни центрове. Има благоприятен ефект от халотерапията върху организма при патологии на дихателната система, сърдечно-съдовата система, кожни и алергични заболявания.
Халотерапията се предписва с профилактична цел. Техниката е особено полезна при алергии с различна етиология, което е много важно през пролетта. Терапията се провежда на всяка възраст, като се вземат предвид противопоказанията. Ето защо, преди да посетите солна стая, трябва да се консултирате с лекар.
Какаво представлява солната стая?
Солната стая е нещо като изкуствено създадена солна пещера с помощта на с помощта на халогенератор. Това са помещения, стени, тавани, подове, оборудвани със солни блокове. В помещението се поддържа постоянна околна температура и ниска влажност. Това позволява да се обогати въздуха с натриеви йони и соли, което има благоприятен ефект върху физическото здраве.
Как се провежда халотерапията?
Продължителността на халотерапията зависи от спецификата на заболяването, възрастта и общото състояние на човека. Обикновено един курс включва от 10 до 20 процедури, които се провеждат ежедневно или през ден. За да засилите благоприятния ефект върху тялото, можете да проведете втори курс на терапия с почивка от 4-6 месеца.
Как действа халотерапията?
Въздухът в солната стая е наситен с фина солена смес, която включва частици натриев хлорид. Тези солни компоненти са много малки по размер, от порядъка на 1-5 микрона. Поради малкия си размер солните частици проникват в най-дълбоките части на дихателните пътища. Имайки антисептично и антибактериално действие, те ефективно почистват бронхопулмоналните структури и горните дихателни пътища.
При какви състояния се препоръчва халотерапията?
Индикациите за халотерапия са както типични патологии на УНГ органи, така и лезии на белите дробове и кожата.
- Отоларингологични патологии: тонзилит, фарингит и др.
- Пневмония, бронхит
- Бронхиална астма, независимо от етиологията и генезиса на заболяването
- Чести настинки, свързани с намаляване на общия и местния имунитет
- Кардиопсихоневроза
- Хроничен или подостър тонзилит
- Хроничен или подостър синузит
- Алергична риносинусопатия, сенна хрема
- Аденоидит
- Атопична дерматоза, дифузна и ексудативна форма в стадий на стабилизиране
- Псориазисът е в стабилизиращ стадий
- Хиперсекреция на мастните жлези
- Пустулозни кожни лезии, акне
- Алергичен вазомоторен ринит в ремисия
- Невроциркулаторна дистония с умерена съдова нестабилност и склонност към хипервентилация
- Период на специфична хипосенсибилизация при респираторни алергии
- Невродермит
- Рецидивираща екзема в ремисия
- Атопичен дерматит
- Рецидивиращ трахеобронхит при дълго и често боледуващи пациенти.
- Синдром на хроничната умора
- Намален общ и локален имунитет на организма - често и/или продължително боледуване от остри респираторни инфекции, остри вирусни инфекции.
Защо халотерапията е полезна за психиката и ума?
Солната стая е осветена с приглушени лампи и няма естествени източници на светлина. Възпроизвежда се релаксираща фонова музика. Солната стая е оборудвана с удобни столове за комфортно забавление. Всички тези фактори подобряват емоционалното състояние и имат психотерапевтичен ефект.
Халотерапирта като превенция
Препоръчително е да посетите солна стая превантивно, за да предотвратите обостряне на заболявания, да я комбинирате с плуване и спорт. В добрите специализирани центрове, където има изградени солни стаи има и психолози, които водят курсове за психоемоционална релаксация като част от програма, където помагат на класа участници в освобождаване от емоционален стрес, събуждане на вътрешна жизненост, активиране на вътрешни лични ресурси, придобиване на умения за социална адаптация, както и умения за самостоятелна работа, насочена към облекчаване на стреса.
Противопоказания на халотерапията
- Всички заболявания в остър стадий, остри инфекциозни заболявания преди края на изолационния период, хронични заболявания в остър стадий и усложнения на остри гнойни процеси.
- Психични заболявания. Всички форми на наркомания и злоупотреба с вещества.
- Всички кръвни заболявания в остра фаза и фаза на обостряне.
- Кахексия от всякакъв произход.
- Злокачествени новообразувания.
- Често повтарящи се или тежки кръвоизливи от различен произход.
- Всички форми на туберкулоза са в активен стадий.