Лечението на различни състояния се ръководи често от медикаментозна терапия. Има заболявания обаче, които могат да се третират ползотворно и с музика. Такива според специалистите са депресията и други състояния, свързани с болкови симптоми.
Според учените слушането на музика релаксира мускулите на тялото, освобождава напрежението и така лекува организма. Тя е безвредна и изключително ефективна за лечение на пациенти в потискащата за тях болнична обстановка.
В редица болнични заведение този метод вече се прилага успешно. Музикалната терапия, волно или неволно, е и част от ежедневието на хората - та кой не обича на слуша музика?
След дълъг и напрегнат ден всеки от нас, без да осъзнава, прилага музикална терапия върху себе си. Всеки избира любими музикални произведения, които да го успокоят и разсеят. Обикновено се препоръчва музиката да е класическа, с релаксиращи звуци, за да е по-ефективна терапията.
Това е така, защото слушането на хард рок или подобен стил ускоряват сърдечната дейност и не постигат благотворна обстановка, която да успокои човека, категорични са изследвания.
Във всички случаи трябва да се избере музика, която да подобри настроението на човека, да стимулира положителни мисли и чувства и да изпрати тревожността далеч от ума.
Редица изследвания потвърждават, че музиката има способността на променя нагласата у хората и те да стават по-положително настроени към живота. Тя стимулира определени мозъчни вълни, които карат човек да се усмихне и да потанцува.
Мелодиите помагат за лечението на емоционални и физически състояния, твърдят учените. Доказано е, че музиката повишава благосъстоянието и релаксацията. Също облекчава състоянията на деменция, безсъние и аутизъм. Има и анализи, посочващи музикалната терапия като добър метод за справяне с депресивните състояния.
Музиката е и начин за себеизразяване. Тя е едно от най-красивите неща, създадени от човека и за човека. Слушайки творбите на различни изпълнители, душата се пречиства, освежава мисълта и лекува тялото.