Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Конденз по прозорците у дома - опасен ли е?

Конденз по прозорците у дома - опасен ли е?

Конденз по прозорците у дома - опасен ли е?

Наричаме конденз малките капчици вода, които се натрупват върху стъклото на прозореца обикновено през зимата или в студено време през есента и пролетта. Той се получава заради разликата в температурите вън и вътре. Кондензът не само загрозява гледката през прозореца, но и наистина може да бъде опасен за нашето здраве.

Защо кондензът е опасен за здравето ни?

Всъщност кондензът е знак, че в помещението, в което се намираме, има излишна влага. Това означава, че вероятно скоро ще се натрупат плесени по стените, пода, тавана, както и че въздухът вътре е с повишена влажност. За съжаление, и влагата, и плесените не са полезни и могат да ни навредят.

Защо кондензът е опасен? Много хора развиват алергия към петната мухъл, които се образуват заради конденза. Симптомите са кихане, сълзящи очи, дразнещо гърло, пресипнал глас. В някои случаи може дори да има затруднено дишане или астматичен пристъп. Освен това плесените и влагата предразполагат към много по-често боледуване от респираторни заболявания и настинки.

Влагата пък сама по себе си нанася други вреди на здравето. Тя обостря всички болки в ставите, в костите и изобщо в опорно-двигателния апарат, а също е предпоставка за влошаването на оплаквания като невралгия, неврити, ишиас, дископатия, артрит и други заболявания.

Кондензът и вредата за дома ви

За съжаление кондензът по прозорците, ако не се отстрани ръчно, се стича по стените и така уврежда тяхното покритие. Там много често и бързо се образуват петна мухъл и влага. В последствие може да опада боята на стената и да се излющи мазилка. Когато кондензът е твърде много, той може, стичайки се, да достигне пода и да навреди на дървен или ламиниран паркет. Освен че покритието на пода ще се изкриви и надуе след време, там също ще се образува мухъл, а ако той се разпространи под покритието, премахването му от там ще бъде изключително трудно.

При дървена дограма в дома ви кондензът може да нанесе други щети - там, където се събира върху дървото, може да се получат изкривявания или нацепвания, което да увреди дограмата след време. В ъглите и по ръбовете на дограмата също ще се образуват наслоявания от мухъл, които са вредни за здравето и създават условия за поява на алергии и астма.

При много конденз и влага у дома дрехите, гардеробите, шкафовете и цялото обзавеждане също се овлажнява. Може би най-неприятно е овлажняването на дрехите, които в крайна сметка мухлясват, ако са в затворени и непроветрявани мебели. Така облеклото ви ще мирише неприятно и ще е влажно, когато го извадите от гардероба.

Вреди от конденза

Бързи идеи за справяне с конденза по прозорците

За да няма много или никакъв конденз, проветрявайте редовно помещението. За да се справите с конденза у дома, осигурете добра вентилация и се старайте да отвеждате изпаренията при готвене и ползване на банята навън от дома ви. Имайте предвид, че отоплението на ток причинява повече конденз по дограмата, в сравнение с другите видове отопления.

Много важно е да имате хубава дограма. Изберете стъклопакет с няколко слоя и специално изолиращо покритие срещу конденз, ако е възможно. Ако върху някой от прозорците се образува конденз, може да го отстраните с влагоабсорбираща хартия или кърпа. Също много ефективно решение е да поставите в стаята влагоуловител, който да събира излишната влага от въздуха.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest