Иска ви се домът ви да е идеално чист, но не можете да си позволите да наемете професионалисти да го почистят? Не се притеснявайте - с правилния подход и вие можете да почистите дома си професионално и дълготрайно!
Препарати за почистване
Има много видове препарати за почистване на дома и много различни марки. Когато искаме да почистим дома си идеално, ще ни се наложи да прибегнем до това да си изберем от тях. Обикновеният сапун, с вода и сода няма да са ни достатъчни. Някои замърсявания и отделни места в дома ще имат нужда от тежки средства за почистване, а също така и за дезинфекциране. Но също не е вариант да вземем един препарат с белина и да чистим всичко с него. За щастие на всеки препарат си пише за какво е той.
Най-добре е да отделим време, за да прочетем предназначението им и да си изберем няколко, които за покриват всички отделни стаи в дома, за всички замърсявания и повърхности. Например - може да ви трябва един за дървен под, един за стъкла, един универсален за баня, един за мазнина и един за килими. Това ще зависи от вашият дом. Но е важно да не смесвате два препарата, тъй като това може да е опасно. Ако се налага на едно място да използвате например препарат и за мазни петна, и универсален за повърхности, то убедете се, че сте изтрили първия преди да нанесете втория.
Различните повърхности
При почистването трябва да се вземе в предвид това, че различните повърхности изискват различен подход. Използвайте не само специално предназначен за тях препарат, а и начин на почистване. Например, при почистването на стъклени повърхности се използва мека микрофибърна кърпа и препарат за стъкло. Разпръсква се препарата и се изтрива с микрофибърната кърпа. Може да се повтори. Но не се използват четки, груби повърхности, гъби или други материали за почистване на дома.
Повърхностите направени от дърво пък изискват специално отношение и поддържка. Те най-добре се претриват от прах с микрофибърна кърпа, а после се претриват или със специален препарат за полиране на дървени мебели или с олио за полиране на мебели. За дървото не са подходящи силни препарати. Килимите пък първо се чистят с прахосмукачка, а после се насипва или напръсква препарата за килими. Прахообразният обичайно се събира с прахосмукачката след като си е свършил работата, а другите видове препарати - според упътването. И така за всяка повърхност си има определен препарат и подходящ подход. Иначе те могат не просто да не се почистят добре. А и да се повредят.
Инструменти за почистване
Ако възнамерявате да почистите дома като професионалисти, но имате само гъба за миене и парцал, то по-добре първо отидете до магазина за материали. Покрай гъбите и парцалите за почистване ще са ви от полза и други инструменти, без които просто няма да свършите толкова обра работа. Микрофибърни кърпи, мопове, приспособления за достигане на високите места, четки, прахосмукачки и ролки кухненска хартия са едни от основните нужди.
При това от повечето от тези неща могат да са ви нужни повече от едно. Например, от четките е желателно да имате една по-голяма за плочките или ваната в банята, втора по-малка и с дръжка за мивките и трета със специална форма за много тесни пространства, например за фугите на прозорците или около лайсните. Работете с удобни и практични инструменти, за да ви улесняват почистването. Но също така не прекалявайте с инструментите, защото съществуват твърде много на пазара, а далеч не всички ще са ви нужни.
Подсушаване
След претриване на мебелите с влажна микрофибърна кърпа или след почистването на повърхностите с препарат е много ефективно ако ги подсушите с кухненска хартия. Въпреки не всички повърхности могат да се повредят от вода и могат и сами да изсъхнат, като котлоните например, все пак не пропускайте тази стъпка. С нея не само попивате влажните следи и не им позволявате да се застоят, но и допълнително почиствате мърсотията или праха. Също така следите от вода понякога остават видни и когато изсъхнат, а когато ги попивате си осигурявате огледални повърхности без следи.
Работете на зони
За да почистите дома като професионалисти ефикасно - работете на зони. Така ще можете да подберете нужните препарати и инструменти за почистване за дадената зона или стая, да отделите. Цялото си внимание на нея и след това да е основно готова. Например, можете да определите банята като една зона, кухнята около печката за втора зона, другата част на кухнята със шкафовете за трета зона, дневната за четвърта зона, трапезарията или просто масата за хранене за пета, а спалнята за шеста.
Тези отделни зони частично ще се различават по начин на почистване и по нужните за тях материали. Това разбира се ще зависи от вашият дом и какви стаи и мебели имате в него. Например, ако банята и тоалетната са отделно, можете да ги считате за една зона. Или ако имате много голямо пространство в дневната, то може да се наложи да се раздели на две отделни зони. Терасите и дворовете също са отделна зона. Най-оптимално би било ако в самото начало пометете или почистите с прахосмукачката пода на всички зони, в края след почистването го направите повторно и измиете пода за финал.
Освободете място
Пред да започнете за почиствате определена стая или зона, изнесете от нея всички вещи и дребни мебели които биха могли да пречат. Ако всички рафтове са покрити с вещи, то ще трябва в процеса на чистене на прах да ги премествате и така и си губите времето, и може да си попречите на качеството на почистване. А ако пода е покрит с табуретки, кошове за пране, декоративни килими и чехли, то това определено ще затрудни процеса на почистване. Съберете г и и ги почистете отделно и ги оставете временно в друга част на дома. Богато свършите с даденото място напълно, тогава ще можете да ги върнете. За нещата по рафтовете можете да си оставите картонена кутия за лесно пренасяне.
Борба с миризмите
Освен чистотата на повърхностите, при почистването на професионално ниво се имат в предвид и миризмите. Особено в дом, където се готви, пуши или има домашни любимци миризмите могат да се проблем. Когато почистите основно всички повърхности, частично този проблем трябва да се отстрани сам - препаратите за специалните повърхности, като за килима, са направени да помагат и с това.
Но има места, които не бива да пропускате, за пълна ефективност. Едно такова е абсорбатора, ако имате такъв. Не е достатъчно да го почистите отвън. Свалете разглобяемата му част и го почистете и от вътре. Някои кърпи пък също задържат в себе си миризми от кухнята, които дори не се изпират. В такъв случай се препоръчва да ги накиснете предварително или в специален препарат или в различни разтвори включващи сода или оцет, или и двете.
Не забравяйте текстила
Последната стъпка от професионалното почистване на дома е да се погрижите и за текстила в дома. Не забравяйте матраците, диваните, покривалата, пердетата, калъфките, възглавниците и всички други текстилни части в дома. В тях се събира много прах, мърсотия и миризми. За да постигнете чистота и свежест, не трябва да ги игнорирате.
Което може да бъде изпрано в пералня машина, го изперете. А за вещите като матраците и диваните ги минете с прахосмукачка, а после използвайте препарат за почистване, специално предназначен за тях. Както и за чистенето на килимите, така и за хигиенизирането на диваните и за матраците също има различни видове препарати. Изберете най-подходящия и следвайте упътванията му за употреба.