Ezine.bg»Статии»За Дома»Почистване»Как да почистим матрака?

Как да почистим матрака?

Как да почистим матрака?

Известно е, че прекарваме една трета от живота си в сън и по тази причина добрата поддръжка на матрака и текстила се явява решаващ фактор за здравето.

Почистването на матрака е основна грижа за хигиената на мястото за спане, но преди престъпване към тази дейност е добре да се вземат предвид нуждите около премахването на проблемите по тях.

Проблеми по матрака, които подлежат на почистване

Всяко нощ тялото на човека отделя средно по половин литър пот и около 1 грам люспи от кожата. Тези телесни отпадъци са идеална среда за размножаване на бактерии, спори и акари. В един матрак може да се развият от 100 хиляди до 10 милиона акара. Те са причина за редица заболявания, на първо място алергии, астма, хронична кашлица и други.

Появяват се и петна при дълга употреба.Обикновено по матрака са забелязват веднага точно петната. Те може да бъдат от кръв, пот, урина или някаква течност, с която матракът е залят. Понякога петна се появяват и следствие на дългото използване на матрака и повреди по повърхността и най-вече на текстила.

Освен това матраците съдържат много прах, акари, спори и други бактерии, намерили там благоприятна среда за развитие. Микроорганизмите се чувстват много добре в матрака. Акарите се хранят с екскременти и кожни люспи, а идеалната среда за бързото им развитие е влагата, създавана от потта на човешкото тяло.

За почистване ли е матракът ви

Първото нещо, което трябва да се направи по почистването е матракът да се проветри. Проветряването обикновено прогонва акарите, ако се прави в подходящо време и по подходящ начин. Изборът на хладен ден е правилното решение, защото тези микроорганизми са топлолюбиви. С проветряване се премахва и неприятната миризма на застояло, което неминуемо съпровожда дълго ползвани матраци.

Матракът е добре да се изправи в близост до широко отворен прозорец за няколко часа. Тъй като има опасност да поеме влага от студения въздух, след това трябва да се остави на стайна температура, преди отново да се сложи на леглото.

Домашни средства за почистване на матрака

Как да почистим матрака?

Най-добро е машинното пране на матрака от професионалисти, но той може да бъде почистен и в домашни условия. Естествените средства за почистване са перфектната опция. Ето някои възможности.

Почистване на матрака със сода

Хлебната сода е отличен натурален продукт за целта. Тя има антибактериални и стягащи свойства, които премахват петна от пот и тежки миризми.

Содата действа и като естествен препарат срещу петна от течности. Ако се добави кислородна вода, действието на содата се засилва. Рецептата за почистване на силни петна със сода и кислородна вода е следната:

- 4 супени лъжици сода

- 1 чаша кислородна вода

- 2 капки течен сапун

Най-напред се смесват содата и кислородната вода, а към тях се добавя течният сапун. Готовата смес се сипва в бутилка със спрей. След разклащане се напръсква мястото с петно и там, където мирише лошо. След изсъхване, остатъците се премахват с четка или прахосмукачка.

Почистване на матрака с етерични масла

Ароматът на етеричните масла неутрализира лошите миризми. Освен това те имат свойството да дезинфекцират, както и да премахват акари и бактерии, намерили място за развитие в матрака. Подходящи са маслата от мащерка, розмарин, евкалипт, лавандула, канела. Рецептата е следната:

- 1 чаша сода

- 8 капки от избрано етерично масло

- Сито и прахосмукачка

Содата и етеричното масло се смесват и се прецеждат през сито. Получената смес се нанася върху засегнатите места и се оставя да действа 1 час. После остатъците се отстраняват с прахосмукачка.

Почистване на матрака с бял оцет

Как да почистим матрака?

За петна от урина, кръв, пот, напитки обикновено са нежни доста усилия, тъй като те проникват дълбоко. Отстраняването им напълно обикновено е трудно постижимо, но може да се тушират с бял оцет. Съдържанието на сместа за третиране е следното:

- 60 милилитра бял оцет

- 50 грама сода за хляб

- 30 милилитра кислородна вода

Най-непред содата се изсипва върху петната по матрака. След това се поръсва бял оцет. Содата кипва, а остатъците се премахват с четка или прахосмукачка.

Ако петната личат все още ясно, на гъба се нанася кислородна вода и се търка зоната. След това трябва да остане да изсъхне на въздух.

Уреди за домашно почистване на матрак

Почистване на матрака с прахосмукачка

Професионалните уреди за почистване, с каквито разполагат почистващите фирми могат да премахнат всякакви петна, но за междинно почистване у дома е подходяща прахосмукачката за акари. Тя поддържа оптимална чистота на матрака. Премахва прах, акари и люспи от кожа, с които микроорганизмите се хранят. За да се почисти добре матракът, трябва да обърне и да се повтори почистването и от долната страна.

Почистване на матрака с парочистачка

Парочистачката е много по-ефикасна от прахосмукачката що се отнася до дезинфекцията. Парата е с температура 100-110 градуса и унищожава бактериите. Премахва и неприятните миризми. Преди парочистачката е необходимо матракът да се мине с прахосмукачка.

Почистване на матрака с възглавници и текстил

Покривките, постелките и възглавниците са неделима част от матрака и без тяхната поддръжка поставената задача да се осигури хигиената на матрака не може да се изпълни в максимална степен.

Възглавниците изискват редовно почистване със същите препарати както матрака, защото задържат акари, микроорганизми, кожни люспи и телесни течности като слюнка или пот. От тях се появяват петна, видими на повърхността. Прането на възглавниците е препоръчително за дълбокото им почистване, а премахването на определено замърсяване може да се направи както пир матрака.

Как да почистим матрака?

Чистотата на текстила изисква смяна на чаршафите изисква смяна на всеки 2 седмици, но може да се прави и по-често. Избелването и дезинфекцията им се прави с гореща вода, лимон и оцет. Нужни са:

- 1 лимон

- 125 милилитра бял оцет

- 1 литър вода

Водата се оставя за заври, прибавят се оцета и сока от лимона. Спалното бельо и кувертюрата на леглото се накисват в течността за 1 час. След това се изпират в пералня. Петната са изчезнали, а ароматът на лимон се запазва и след изпирането.

Честота на почистване на матрака

Почистването обикновено се прави при наличие на петна. Всъщност, за да се запази матрака от развитие на микроорганизми, е нужно дълбоко почистване веднъж на сезон независимо от външния му вид. Това премахва невидимите заплахи - акари, прах и кожни люспи.

Няколко съвета за поддържане на матрака

Опазването на матрака може да се осъществи и чрез използване на протектори. Те могат успешно да се перат в домашни условия.

За да се предпази матрака е от плесен и мухъл е добре периодично да се обръща, както и да се осигури добра циркулация на въздуха в помещението.

Обръщането на двулицевите матраци на 6 месеца не само ги запазва, но и удължава живота им.

Има матраци със сваляеми калъфки, които се перат и позволяват да се поддържа по-лесно матрака.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest