Ezine.bg»Статии»Здраве»Студеното време е изпитание за кожата

Студеното време е изпитание за кожата

AdminAdmin
Администратор
1k1460
Студеното време е изпитание за кожата

Зимният сезон наближава и е голямо изпитание за цялото ни тяло. Опасностите през този период са свързани не само с настинки и инфекциозни заболявания, а и със здравето на кожата и добрия й външен вид. Най-силен неблагоприятен ефект върху кожата през тези месеци от годината оказват студеният и сух въздух, увеличеният прием на медикаменти, стресът, използването на неподходящи козметични средства.

Дерматолозите припомнят, че независимо от сезона хората трябва да се съобразят с типа и особеностите на кожата си , преди да предприемат каквато и да е козметична процедура.

Неподходящите процедури не само няма да разкрасят кожата, а може дори да доведат до неприятни последици – прекалена сухота, лющене, почервеняване, загуба на еластичност и в крайна сметка – преждевременно стареене на кожата.

Студеното време е изпитание за кожата

Ето и някои от най-разпространените заблуди за здравето на кожата в зимните месеци.

Мит първи: Използвайте мазни кремове

Въпреки че това мнение е било широко разпространено, то е абсолютно погрешно. Истината е, че изложената на мразовития въздух кожа не само трябва да се храни, а и да се овлажнява. Дерматолозите смятат, че хидратирането дори е по-важно, защото през зимата по-голямата част от времето си прекарваме в затоплени помещения, където въздухът изсушава кожата. Идеалният вариант са кремовете, които омазняват и овлажняват кожата. Важно правило е кремовете да се нанасят от 20 минути до един час преди да излезем навън.

Мит втори: Мазна кожа? Не е необходимо да използвате хидратиращи препарати

Наистина, мазната кожа до известна степен сама си осигурява хранителните вещества. Освен това тя по-леко понася ниските температури, но не може да поддържа сама водния баланс. Поради тази причина мазната кожа, също като сухата, се нуждае от овлажняване и хидратация. Специалистите препоръчват като лосион за лице да се използва сок от алое.

Тъй като кожата е отражение на състоянието на организма, е препоръчително да се консумират повече храни, богати на витамините А, Е, С и В, и да се пият поне 2 литра вода на ден.

Мит трети: Не е необходимо да се използват слънцезащитни препарати

Специалистите припомнят, че въпреки ниските температури, слънцето и през зимата може да бъде силно и да увреди кожата. Поради тази причина е препоръчително през цялата година да се ползват кремове със SPF филтър, особено при чувствителна кожа. Слънцезащитният фактор на кремовете може да е по-нисък от използвания през лятото.

Мит четвърти: Пилингът през зимата води до изсушаване и лющене на кожата

Това също не е вярно, защото дълбокото почистване на кожата е необходимо през цялата година. Пилингът може да бъде вреден само ако се прекалява с процедурите или те не са съобразени с типа на кожата.

Мит пети: Топлата вода подобрява състоянието на кожата през зимата

Въпреки че малко хора знаят това, истината е, че нищо не изсушава кожата така, както горещият душ или ваната. Високите температури разширяват кръвоносните съдове и порите и съответно увеличават изпаряването на влагата от кожата. Това обаче не означава, че трябва да се къпете със студена вода, тъй като рискувате да се разболеете, ако не сте калени. Дерматолозите припомнят, че контрастният душ придава еластичност и гладкост на кожата.

Мит шести: Не посещавайте козметик през зимата.

Това е един от най-разпространените митове. Това твърдение се основава на факта, че през зимата кожата е особено чувствителна и козметичните процедури в професионалните салони могат да я раздразнят и възпалят. Всъщност процедурите, които се правят, би трябвало да са съобразени със сезона и с индивидуалните особености на кожата. През студените месеци се препоръчват масажът, компресите, дълбокият пилинг и др. Истината е, че някои разкрасяващи програми, като лазерната корекция на кожата, е по-добре да се провеждат именно през зимата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest