Ezine.bg»Статии»За Дома»Двор и Градина»Дипладения - отглеждане и размножаване

Дипладения - отглеждане и размножаване

Дипладения - отглеждане и размножаване
Снимка: Manfred Richter Pixabay

Перфектното цъфтящо растение отговаря на всички тези изисквания:

- не е твърде голямо или прекалено малко

- има изобилни цветове

- лесно се пресажда

- вирее добре както в саксия, така и в градината

- многогодишно е.

Не е ли това мечтата на всеки градинар? Добри новини – дипладенията не само отговаря на всички тези изисквания, но скорошният скок в популярността ѝ доведе до много нови цветове и разновидности.

Дипладенията произлиза от тропиците, точно и затова не понася температури под 8 градуса. Ето защо е по-добра идея да засадите растението в саксия, за да го местите от дома си в градината и обратно.

За процъфтява растението, са нужни съвсем малко грижи. На това се дължи и добрата репутация на дипладенията сред градинарите. Например растението няма нужда от подрязване. То също не изисква ръчно премахване на прецъфтелите цветове, тъй като те избледняват и падат сами.

Важно е да се знае, че трябва да носите ръкавици, когато се грижите за дипладенията. Стъблата ѝ съдържат млечнобял сок, който може да причини дразнене на кожата. Въпреки че се счита за нетоксично растение, вероятно е най-добре да се пази от домашни любимци и малки деца, които може да проявят интерес да го ядат.

Почва за дипладенията

Засадете дипладенията в органично богата глинеста почва, която се дренира добре. Саксийните растения се развиват по-добре от добавянето на кора и торфен мъх към средата за засаждане. Проверете pH на почвата за ниво между 5, 5 и 6, 5, неутрално до леко алкално.

Дипладения
Снимка: Thomas B. Pixabay

Поливане на дипладенията

Дипладенията предпочита почва, която не е прекалено влажна, но не и прекалено суха. Целта е корените да се поддържат равномерно влажни. Прекаленото поливане може да доведе до гниене на корените. Понеже произлиза от тропиците, дипладенията не понася добре сушата.

Поливайте отглежданите в градината сортове дипладения веднъж седмично и по-често при горещо време, ако е необходимо. Напоявайте саксийните растения два до три пъти седмично, когато горният сантиметър от почвата изсъхне. Намалете честотата на поливане на стайни растения през студения сезон.

Температура и влажност за дипладенията

Поддържане на температура между 15 и 25 градуса и не забравяйте, когато температурите паднат под 10 градуса, да внесете растението на топло, като го поставите на място с шарена сянка.

Торене на дипладенията

Засаждане на дипладения
Снимка: Hans Braxmeier Pixabay

Дипладенията, отглеждана в градината, рядко се нуждае от торене, освен ако в почвата липсват хранителни вещества. Често е достатъчен качествен мулч, разпръснат в кореновата зона. Като алтернатива компостът може да се обработва в почвата през пролетта, за да се заменят хранителните вещества, или да се подхрани с гранулиран тор с бавно освобождаване.

Подхранвайте растенията, отглеждани в саксии, на всеки две седмици през пролетта и лятото с качествен течен тор или нанесете гранулирана формула с бавно освобождаване в горните три сантиметра почва в началото на пролетта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest