Видове целулит

Видове целулит
Магнитни стелки за акупресура
Препоръчано за теб:
Магнитни стелки за акупресура
13.00 лв.

Целулитът е често срещано и безобидно състояние на кожата, което причинява трапчинки или бучки по кожата. Обикновено се появява на ханша, бедрата, задните части и корема. Засяга предимно, но не изключително, жените.

При целулита бучките се причиняват от стягането на колагеновите нишки, издърпвайки кожата надолу, а неравностите или възлите са резултат от натиска на мастните клетки върху кожата. Струва си да се отбележи, че целулитът не е просто излишна мазнина, поради което много слабите или стегнати жени също виждат целулитни бучки и подутини. По-скоро целулитът е резултат от изтласкване на мастните клетки към кожата, стеснени от стегнати, къси, фиброзни ивици в дермата.

Едно от медицинските наименования на целулита е едематозен фибросклеротичен повърхностен паникулит. На обикновен език това означава възпаление на мастните клетки в мастния или повърхностния слой на дермата, съчетано с белези или втвърдяване на съединителната тъкан, плюс задържане на вода.

Има няколко вида целулит. Нека разгледаме кои са те, как се появяват и кого засягат.

Видове целулит

Целулитът не е само един проблем и познаването на различните видове целулит е от съществено значение за намирането на най-ефективното лечение. Ето трите различни вида целулит:

Мек целулит

Целулит

Известен още като отпуснат целулит, мекият целулит се свързва с отпусната кожа и често се среща в областите на тялото, където се натрупват мазнини, като ръцете, корема, бедрата, задните части и краката. По-видимо е, когато човек лежи, отколкото когато е прав.

Добрата новина е, че мекият целулит не е болезнен при допир, въпреки че кожата може да се почувства много желатинова и вълнообразна. Напълняването или липсата на тонус обикновено са причина за този тип целулит.

Най-добрият съвет за справяне с мекия целулит често е придържането към строга диета и рутинни упражнения, тъй като това може да помогне за видимо подобряване на външния вид на мекия целулит. Носенето на стегнат клин, докато тренирате, също може да подобри вашите усилия за справяне с този вид целулит.

Твърд целулит

Твърдият или компактен целулит е причината за това, което разговорно е известно като „портокалова кожа“. Този тип целулит може да засегне всички хора, включително слабите и стегнати хора. Характеризира се с вдлъбнатини и петна по бедрата и задните части. Тежките случаи могат да бъдат много твърди и болезнени на допир.

Лечението на твърдия целулит е трудно и предотвратяването му не е възможно, ако сте податливи на развитие на този тип целулит. Някои козметични хирурзи препоръчват лечения, базирани на ексцизия, за тези, които искат да опитат да се отърват от компактния целулит. Това са сравнително нови, минимално инвазивни процедури, които използват техника на микроблейд за освобождаване на втвърдените фиброзни тъкани, като постигат дългосрочни резултати.

Едематозен целулит

Целулит причини

Известен също като целулит с лоша циркулация, едематозният целулит е най-рядко срещаната форма на целулит и може да бъде много трудно да се лекува. Това е резултат от лошо кръвообращение, което се влошава от задържането на течности.

Едематозният целулит може да засегне бедрата и коленете, но най-често се появява в долната част на краката, променяйки формата на краката, тъй като те се подуват. Кожата може да се почувства болезнена при докосване или ако сте седнали за дълъг период от време.

Лечението на едематозен целулит се фокусира върху подобряване на кръвообращението и намаляване на задържането на течности, като например с компресионни чорапи и горещи вани. При много тежък едематозен целулит лимфният дренаж – ръчна масажна техника, може да бъде от полза.

Целулитът е козметично състояние на кожата, а не медицинско

Целулитът не е медицинско състояние и се счита за чисто козметично от медицинската общност. Това обаче не означава, че не е проблем, който причинява много страдание на тези, които го имат, или че не е неудобно или дори болезнено за някои хора – болката обикновено се появява в целулита на краката, когато някой е седнал от дълго време. Въпреки че е козметично състояние на кожата, някои от наличните лечения за премахване на целулита се извършват най-добре от подходящо квалифициран и опитен медицински специалист.

Степени на целулит

Премахване на целулит

През 2009 г. беше разработена скала за целулита, която го класифицира в четири различни категории от лека до тежка. Ето как се разбиват тези степени на целулита:

Степен 0

Целулитът не се забелязва с невъоръжено око и кожата все още изглежда гладка, дори когато се прищипе, но може да има промени в структурата на дермата под кожата.

1 клас

Може да няма видими неравности и трапчинки, но кожата изглежда по-бледа с намалена еластичност и когато кожата се прищипе, се появява ефект на портокалова кора.

2 клас

Бучки и подутини започват да стават видими, особено когато стоите, но изчезват, когато легнете.

3 клас

Това е най-тежката степен на целулит. Трапчинките вече се виждат по всяко време. Често областта може да стане твърда и болезнена.

Какво причинява целулит

Увеличаващите се мастни клетки се притискат към кожата, докато съединителните връзки се дърпат надолу, което води до целулитни бучки и неравности. Това, което го причинява и прави човек по-податлив на развитие на целулит, варира. Причините за целулита могат да включват хормони, стареене, генетика, диета, тютюнопушене и липса на активност.

Целулитът много рядко се причинява от един-единствен фактор, а често е резултат от редица проблеми. По-долу разглеждаме по-подробно всяка от често срещаните причини за целулит.

Хормони

Хормоните играят важна роля в развитието на целулита. Естрогенът, трите хормона на щитовидната жлеза, инсулин, норадреналин и пролактин, са част от процеса, чрез който се произвежда целулит.

Точно както има различни видове целулит, той може да бъде причинен от хормонални промени в различни периоди от живота. Например, тъй като нивата на естроген се повишават при жените по време на пубертета, това може да предизвика развитието на целулит. По същия начин свързаните с бременността хормонални колебания също могат да доведат до развитие на целулит. Когато жените навлязат в менопаузата, техните нива на естроген намаляват, което води до спад на притока на кръв към съединителната тъкан под кожата. Това намаляване на притока на кръв означава, че по-малко кислород достига до зоната и има по-малко производство на колаген, което може да доведе до едематозен целулит. Мастните клетки също са склонни да се уголемяват, когато нивата на естроген спадат – причината, поради която страдаме от менопаузалното разпространение на средна възраст – което води до по-значителен и по-видим целулит в по-напреднала възраст.

Някои специализирани клиники предлагат хормонален подход за намаляване на целулита. Това може да бъде скъпо и да отнеме повече време, за да се видят резултати, но се счита за ефективен начин за справяне с множество проблеми, свързани със стареенето, заедно с целулита.

Възраст

Наред с менопаузата, която причинява хормонален хаос, с напредване на възрастта кожата на жените става по-тънка, по-малко еластична и по-склонна към увисване. Освен това, мускулната маса намалява с напредване на възрастта – физически неактивните жени могат да загубят до 3% до 5% от мускулната маса. В резултат на това мазнините в тялото, а оттам и целулитът, често започва да изглежда, че се развива по-бързо, когато станат по-видим.

Генетични фактори

Някои гени са свързани с това колко бързо работи вашият метаболизъм, как се разпределят мазнините и ефективността на кръвообращението или лимфната ви дренажна система. Целулитът също изглежда е по-забележим при някои етнически групи. Докато целулитът може да засегне жени от всички етноси, той е по-разпространен в белите европейски етнически групи.

Диета

Видове целулит

Диетата може да бъде фактор за развитието на вид целулит в тялото ви. Целулитът не се причинява от токсини, но нездравословният начин на живот се счита за фактор, допринасящ за влошаването на целулита. Също така няма магически списък с храни, които можете да избягвате. Вместо това потърсете храни, за които е известно, че причиняват възпаление, тъй като това води до увеличаване на мастните ви клетки и задържане на течности и токсини. Тези токсини забавят лимфния дренаж и допринасят за разграждането на колагена и еластина в нашата кожа.

Рафинираните въглехидрати, например, са една от основните групи храни, причиняващи възпаление. В преработеното зърно липсва един от ключовите компоненти, които го правят пълнозърнест, лишавайки го от основни протеини, фибри, минерали и витамини. Рафинираните въглехидрати се намират в бял хляб, ориз и брашно или като рафинирани захари в сладкиши, зърнени храни и сладки напитки. Твърде много рафинирани и преработени храни, нездравословни мазнини, въглехидрати, сол и твърде малко фибри могат да насърчат образуването на целулит.

За да се опитате да предотвратите целулита, трябва да се уверите, че получавате достатъчно аминокиселини и протеини в обичайната си диета, тъй като те са ключови за здравословното производство на колаген и съединителната тъкан. Лимфният дренаж може да помогне при блокирани лимфни клетки и да подобри дренажа на токсините от тялото.

Пушенето

Пушенето само по себе си няма да причини директно целулит, но отрицателното въздействие, което има върху здравето на кожата ви, може да гарантира, че целулитът ще стане по-видим или ще се влоши с напредване на възрастта.

Неактивност

Заседналият начин на живот може да допринесе за появата на целулит, но това не е окончателна причина. Както споменахме по-горе, дори много здрави и активни хора могат да страдат от целулит. Упражненията няколко пъти седмично обаче често не са достатъчни, за да се преборите с ефекта от заседналата работа, независимо дали седите или правите за дълги периоди от време. Бездействието причинява калориен дисбаланс, който насърчава складирането на мастни клетки в целулитния слой. Липсата на механична стимулация също води до забавяне на производството на колаген и еластин, което прави кожата ви по-малко опъната и стегната.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest