Съвременните почистващи продукти на химическа основа имат своите големи недостатъци. Освен че са скъпи, използването им може да представлява риск за вашето здраве.
Небрежното изхвърляне на тези почистващи продукти също може да се окаже вредно за околната среда. За щастие, има набор от екологични опции за почистване, за да поддържате цялата си къща безупречно чиста.
Почистване на голи повърхности и подове
Идеалният естествен вариант за почистване на повечето голи повърхности и подове е разтвор от оцет и вода. Всичко, от което се нуждаете, е парцал и три литра топла вода, смесена с ½ чаша оцет, и сте готови да започнете. Тази опция за почистване помага за премахване на петна от линолеум, винил, керамични плочки и дървени подове.
Добавете и няколко капки ароматно етерично масло по избор.
Не забравяйте обаче да избягвате използването на оцет върху каменни повърхности като мрамор, варовик и гранит. Оцетът може да бъде твърде кисел за тези материали и да причини щети.
Ако подът ви от твърда дървесина изглежда малко скучен след избърсване, можете да добавите блясък с помощта на черен чай. Трябва да бъдете особено внимателни да не насищате подове с повърхностно покритие с разтвора от вода и оцет. Леко докосване е всичко, от което се нуждаете, за да премахнете натрупаната мазнина и да направите пода си блестящ. В противен случай блясъкът на пода ще се загуби от потенциални щети, причинени от водата.
Екологично почистване на метални предмети
Полиращите средства за материали като мед, месинг, хром и неръждаема стомана често потъмняват след излагане на въздух за дълго време. Преди да се подготвите да използвате агресивни химически почистващи продукти, трябва първо да опитате естествени методи. Смес от сол, лимонов сок и царевично нишесте е всичко, от което се нуждаете, за да започнете.
Направете паста, като използвате равни количества от тези три домакински продукта. С нея можете да възвърнете стария блясък на вашите месингови и медни антики. Вие трябва да:
- Нанесете домашната паста върху потъмняла метална повърхност с мека кърпа;
- Полирайте нежно повърхността;
- Избършете всички следи от пастата с топла вода и мек сапун.
За почистване на алуминиеви тенджери сложете тенджера с вода да заври с 2 супени лъжици паста срещу зъбен камък и 1/2 чаша ябълков оцет за всеки литър вода. Всичко заедно се вари 10 минути, след което се изсипва и се оставя да изстине. Накрая изплакнете с препарат за съдове.
Почистване на дрехи
Содата за хляб може да бъде страхотно допълнение към пералното помещение, наред с всички други стаи в дома. Добавянето на натриев бикарбонат служи за премахване на неприятните миризми, омекотяване на дрехите и освежаване на цветовете.
Можете да избегнете сушилнята в полза на сушене на линия, ако е възможно, за да намалите консумацията на енергия в дома си и да намалите разходите. Топлината също може да промени качеството на вашата тъкан и да увеличи скоростта на свиване и избледняване на цвета.
Почистване на огледала и стъкла
С ½ чаша бял оцет в ½ чаша вода можете да изберете да забравите за използването на почистващи препарати за стъкло и прозорци на основата на амоняк. Използването на алкохол може да бъде също толкова ефективно. Един вековен съвет за почистване на прозорци е използването на вестници. Това е екологична идея, намаляваща използването на хартиени домакински салфетки и използваща повторно хартиен продукт, който може би вече имате под ръка. Парцалите без мъх също са отличен алтернативен метод за почистване.
Тези опции за почистване не само са екологични за вашия под, метални изделия, мебели и стъкла, но са и по-добри за вас. По този начин можете да играете своята роля в опазването на екосистемата, докато ефективно поддържате дома си чист.