Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Кога се затваря фонтанелата при бебетата

Кога се затваря фонтанелата при бебетата

Кога се затваря фонтанелата при бебетата

Ако мекото място в горната част на главата на вашето бебе ви прави малко нервни, особено ако сте забелязали, че пулсира или понякога леко изпъква, не сте сами.

Въпреки че изглеждат уязвими, тези меки петна (наречени фонтанели) имат специална цел. И както толкова много други аспекти на фазата на новороденото, те няма да траят вечно.

Какво представляват фонтанелите?

Фонтанелите са покрити с мембрана празнини на главите на бебетата, където костите все още не са се слели. Когато скелетът на вашето бебе започне да се развива, множество костни пластини изграждат черепа му. С течение на времето тези кости ще се съединят в твърда обвивка, която напълно заобикаля мозъка.

Дотогава вероятно ще забележите мекото място в горната част на главата, наречено предна фонтанела. Тя не е единствената. Бебетата имат друго меко място, наречено задна фонтанела, към задната част на главата. Тази празнина е по-малка и се затваря много по-рано.

Защо бебетата имат меки зони?

Въпреки че може да изглежда, че меките места на вашето бебе са поставени там, за да ви накарат да се тревожите, те всъщност играят важна роля. Фонтанелите дават на главата на бебето гъвкавостта, от която се нуждае, за да премине през тесния родов канал - поради което главата на новороденото може да изглежда „заострена“ за известно време след вагинално раждане. След раждането фонтанелите остават отворени достатъчно дълго, за да поемат бързо растящия мозък на бебето. Всъщност, един от начините, по които педиатърът ви ще провери растежа и развитието на вашето бебе, е като внимателно опипа меките места по главата.

Кога се затваря фонтанелата при бебетата

Кога се затварят фонтанелите?

Меките зони на вашето бебе няма да останат завинаги. В крайна сметка костите в черепа ще натрупат достатъчно минерали, за да се слеят напълно и тези празнини ще се затворят.

По-малката задна фонтанела обикновено се затваря, когато бебето навърши около 3 месеца, но понякога се затваря при раждането. Горната може да остане отворена и през втората година на детето, за да даде на мозъка пространството, от което се нуждае, за да расте. Обикновено фонтанелата се затваря, докато вашето мъниче навърши 18 месеца.

Пулсиращо или изпъкнало меко място

Ако забележите, че фонтанелата на вашето бебе се издува, когато плаче, ходи по голяма нужда или повръща, не се паникьосвайте. Тези дейности могат да причинят допълнителен натиск за навлизане в тялото, карайки фонтанелата да изпъкне малко. Ако фонтанелата се нормализира, когато бебето ви се е успокоило и е в изправено положение, тогава всичко е наред.

Фонтанелата на вашето бебе също може да изглежда като пулсираща, независимо дали е стресирано или напълно отпуснато. За щастие, това не е причина за безпокойство. Временната липса на твърдо покритие означава, че просто виждате пулса на кръвта на бебето заедно със сърдечния ритъм.

Кога да се притеснявате за фонтанелата на бебето

Кога се затваря фонтанелата при бебетата

Незабавно се обадете на Вашия лекар, ако забележите тези редки, но възможни признаци на проблем:

- Драматично хлътнала фонтанела. Това може да е сигнал за дехидратация, особено ако бебето ви не яде или пие добре и има по-малко мокри пелени от обикновено.

- Изпъкнала фонтанела с грипоподобни симптоми. Това понякога може да показва повишено налягане в мозъка поради травма на главата, инфекция или натрупване на течност - особено ако бебето ви има температура и е необичайно сънливо. Ако забележите изпъкнала фонтанела заедно с треска или прекомерна сънливост, незабавно потърсете медицинска помощ.

- Фонтанела, която сякаш не се затваря. Говорете с вашия лекар, ако фонтанелата на вашето бебе не е започнала да намалява до първия му рожден ден. Това може да означава дефицит на хормони на щитовидната жлеза, който се нуждае от медицинско лечение.

Меките точки на вашето бебе може да изглеждат деликатни и понякога дори да изглеждат малко странно. Но случайно изпъкване или пулсиране е нормално. И те в крайна сметка ще изчезнат, когато бебето започне да расте, което ще се случи по-рано, отколкото си мислите!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest