Какво представлява задържането на вода през бременността? Над 70 процента от бременните жени страдат от задържане на вода в организма, особено след 20-тата гестационна седмица. Това явление се счита за нормално и в медицината се нарича едема. То се изразява в подуване на пръстите на ръцете, на глезените, на стъпалата, дори на лицето.
Това не е необяснимо явление, тъй като през периода на бременност в тялото на жената има 50 процента телесни течности повече, отколкото в други периоди от живота. Настъпват и хормонални промени, следствие на което натискът на растящата матка върху кръвоносните съдове допълнително затруднява циркулацията на течностите.
Това създава чувство на дискомфорт в променящото се женско тяло в този период, но освен това чувство на неудовлетворение от собственото тяло, те отоците може да бъдат симптом и на здравословен проблем или друго неприятно състояние. Важно е да се установят причините за задържането на вода, защото те са многобройни.
Причини за задържане на вода през бременността

- Различни симптоми, признаци и отклонения от нормалното състояние - венозна хиперемия, ниски нива на серумен албумин
- Болести на органите на кръвообращението - разширени вени, сърдечна недостатъчност, венозна тромбоза
- Болести на кожата или подкожната тъкан като целулит
- Болести на храносмилателната система - чернодробна недостатъчност
- Болести на пикочно-половата система - бъбречна недостатъчност, нефритен синдром
- Болести на костно-мускулната система като подагра
- Инфекциозни и паразитни болести
- Болести на ендокринната система
- Продължително стоене, топло време, липса на двигателна активност, повишена консумация на сол и други
Симптоми на задържането на вода при бременност

- Най-напред се наблюдават отоци по долната част на краката.
- Засягат се ходилата, стъпалата и долната част на корема.
- Отичат пръстите, лицето и целите крака.
- Отича цялото тяло и това е особено опасно.
Проблемът изглежда безобиден, но може да се окаже опасен. Последствията са повишено кръвно налягане, което натоварва бъбреците и черния дроб, както и всички вътрешни органи. Преминава в лошо съсирване на кръвта, значително повишение на килограмите на бременната жена, която се движи трудно, задъхва се, не може да се справя сама с ежедневните си дейности.
При установяване на физиологични причини за задържането на вода, състоянието се счита за нормално, но в останалите случаи се налага лечение.
Вижте също как да се храни бременната при задържане на вода. Разберете колко кафе е безопасно за бременни и се информирайте добре какви чайове може да пие бременната.