Ezine.bg»Статии»Любопитно»Хъркането води до колапс на мозъка

Хъркането води до колапс на мозъка

Хъркането води до колапс на мозъка

Лоша новина за онези от нас, които хъркат, докато спят, дойде от ново проучване във Австралия. Според последни изследвания хъркащите хора са изложени на редица рискове. Звучното дишане по време на сън може реално да доведе до увреждане на мозъка, а оттам и до редица рискови състояния.

Група австралийски учени провели експеримент, по време на който била проверена работата на сивото вещество на хора, които хъркат. В изследването взели участие участвали доброволци над 40-годишна възраст. Всички те се оплакали от подобни нарушения на съня.

По време на изследването учените сканирали мозъците на пациентите, а крайните резултати посочили тревожни данни. Оказало се, че докато сладко си похъркват в съня си, хората, подложени на теста, сериозно увреждат мозъка си.

Крайните резултати с категоричност посочили, че хъркането по време на сън намалява размера на сивото вещество, а най-засегнатите области на мозъка са тези, които отговарят за паметта, координацията и концентрацията.

Извод, изведен на базата на тези изследвания е, че онези от нас, които хъркат, докато спят, не трябва да застават зад волана. Техните реакции са забавени в резултат на колапсирането на мозъка по време на сън, а това може да доведе до пътно произшествие.

Веднага след хъркането, друг опасен фактор е продължителната липса на сън. Тя най-често е израз на хронична умора, стрес, притеснения и т.н., обясняват лекарите.

Хъркането се наблюдава, когато е нарушено дишането през носа в резултат на въздушният поток, който минава над мекото небце, прилягащо плътно към корена на езика. Въздушната струя навлиза без излишно завихряне в ларинкса.

Хъркане

При дишане с отворена уста, въздушната струя първоначално се завихря в зоната на фаринкса, което при стеснени въздухоносни пътища и при отпусната мускулатура е съпроводено с вибрация на меките тъкани и акустично се възприема като хъркане.

Доказано е, че наднорменото тегло, особено при мъжете, е свързано със стесняване на горните дихателни пътища, респективно е предпоставка за хъркане. Приемането на алкохол или "успокоителни" отслабва мускулния тонус, което води до отпускане на мекото небце. Последното започва да се „вихри като знаме” в струята на въздушния поток.

Причинители на хъркането са различните дразнещи вещества, особено тютюневия дим. Те водят до набъбване на лигавицата на дихателните пътища и повишено образуване на секрет. Спането по гръб, е съпроводено с "падане" на корена на езика назад; често промяната в позата е достатъчна за преустановяване на хъркането.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
52
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
розка
розка
26.12.2011 06:06
Да, ще коментирам! Хъркам, защото в детска възраст един "известен" УНГ доктор ми извади сливиците и ме осакати завинаги - да хъркам.
Не съм убедена, че в следствие на хъркането, мозъка ми е колабирал, но определено не е приятно за околните, нито пък на мен.
Благодаря ти д-р Тотев, "велик" си!
0
0