Ezine.bg»Статии»Здраве»Правилното дишане ще съхрани младостта ви

Правилното дишане ще съхрани младостта ви

Нина НордНина Норд
Джедай
2k
Правилното дишане ще съхрани младостта ви

Дихателната гимнастика кара не само белите ви дробове, но и цялото ви тяло да стане по-здраво и младо. Всяка негова клетка зависи от това как работи дихателната ви система.

Белите дробове всяка минута пропускат от четири до шест литра въздух, а при физически натоварвания това може да бъде от тридесет до сто и петдесет литра.

Средно през живота си човек вдишва и издишва 700 милиона пъти. Лошото е, че не всеки знае как правилно да диша, затова диша прекалено често, недостатъчно дълбоко и по този начин разстройваме ритъма на работа на белите дробове.

Това е повърхностно дишане, в резултат на което свежият въздух влиза само в повърхностните отдели, а в останалите не се обновява. Затова често настиваме, постоянно ни се спи и сме уморени, а настроението ни е скапано без причина.

Правилното дишане ще съхрани младостта ви

За да разберете дали дишате правилно, седнете, вземете секундомер и отчетете колко пъти вдишвате за една минута. Ако те са под четиринадесет – това е прекрасно, значи вдишвате рядко, но дълбоко. Между 14 и 18 е в нормата, а над 18 вдишвания за минута не говорят за нищо добро.

При повърхностното дишане в белите дробове влиза едва половината от вдишвания въздух, останалата част остава в трахеята и бронхите и затова постоянно ви се спи и сте болнави. Важно е и как издишвате – трябва да се вдишва по-бавно, а да се издишва бързо.

Научете се правилно да дишате и не само че ще се чувствате добре, но и ще изглеждате по-дълго време млади. Дишането с гърди е характерно за жените и не е най-доброто. Диафрагменото дишане е характерно за мъжете и е полезно за вътрешните органи. Но най-добро е смесесеното, в което участват стомахът, диафрагмата и междуребрените мускули.

Техниката за това е проста – вдишайте, напълнете с въздух корема и гръдния кош, а след това и белите дробове. След това издишайте, като изпускате въздуха в обратна последователност. Вдишването трябва да е равно на издишването.

Правете упражнения за белите дробове. Задръжте дишането, докато вдишвате – така от белите дробове в кръвта ви ще нахлуе повече кислород. След няколко минути, когато допълнителните му порции нахлуят в тъканите и органите, ще почувствате прилив на сили.

Вдишвайте дълбоко и много бавно издишвайте. Това ще ви помогне да запазите в белите си дробове точно толкова въглероден двуокис, колкото е необходим на тялото ви.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest