Всеки четвърти българин често изпада в тежки състояния на депресия, показва статистика. В световен план от депресия страдат почти 50 % от населението на Земята. Ето защо с тревога можем да говорим, че тази болест придобива размери на епидемия.
Едва 5 % от депресираните българи са се осмелили да потърсят професионална помощ в лицето на психолог, съобщават в новинарския блок на bTV.
Какви са симптомите на депресия? Признаците на тихата болест според „Американския национален институт по душевно здраве“ включват :
- трудност при концентриране, запомняне на детайли и вземане на решения;
- слаба и намалена енергия, угнетяващо чувство за вина, безполезност и безпомощност;
- безнадежност и песимизъм;
- недоспиване или пък прекомерно много сън и усещане за сънливост;
- раздразнителност и неукротимост;
- загуба на интерес в дейности и занимания, които някога са доставяли удоволствие;
- чести преяждания или загуба на апетит;
- главоболие, спазми и храносмилателни проблеми;
- постоянни тревожни чувства, мисли за самоубийство;
Ако веднъж забележите тези признаци в себе си или в друг човек, не се колебайте да говорите за това. В случай, че състоянията се влошат и не се лекуват, те могат да станат „хронични“ и да угнетяват ежедневието ви ден след ден в продължение на години.
Тези състояния предизвикват скрити страдания, а най-опасното – помисли за слагане на края на живота.
Специалистите препоръчват за превенция на подобни тежки състояния да спортувате активно, тъй като физическите упражнения увеличават производството на хормоните на щастието – серотонин, ендрофин и други. Здравословното хранене също е предпоставка за добро психическо и емоционално здраве. Сънят също безспорно е доказал анти-депресивните си действия – препоръчително е той да бъде не по-малко от 7 и съответно не по-дълъг от 9 часа.