Ezine.bg»Статии»Семейство»Тийнейджъри»Как да забележите, че тийнейджърът ви е депресиран

Как да забележите, че тийнейджърът ви е депресиран

Тийнейджъри

Напрежението в училище, личните взаимоотношения и бушуващите хормони могат да поставят повечето тийнейджъри в ситуация, в която те не могат да се справят със своите емоции. Малцина ще ги опишат като депресирани. По-често за тях ще се говори като за стресирани.

Ново проучване на д-р Даниела Де Фрино, професор по психология в Университета на Илинойс, твърди, че голяма част от днешните тийнейджъри преминават през периоди на тежка депресия, въпреки че тези им чувства се приписват на възходите и паденията на младостта.

Младежите рядко ще кажат, че са в депресия, но де факто, когато са на психолог, те описват усещания на стрес и тъга, които са класическите симптоми на депресия, заявява Де Фрино пред Дейли Мейл.

Професорът и нейният екип анализирали извадка от 396 тийнейджъри, интервюирани в предишно проучване. Те се съсредоточили върху младежите, които съобщили при първите разговори, че чувстват раздразнение, безбрежност и тъга, и започнали да ги изследват за депресия. При повечето състоянието било факт, въпреки че нито един от младежите не използвал този израз, за да опише чувствата си.

Стрес

Така екипът на Де Фрино успял да изолира типичните симптоми, които трябва да подскажат на родителите, че техният тийнейджър е депресиран. На първо място, възрастните трябва да са внимателни, ако детето им е подложено на стрес. Така например, ако има проблеми в семейството или предстоят важни изпити и състезания, то крехката психика на младите може да изпадне в депресивно състояние.

Също така ясен знак, че нещо не е наред, е, когато детето започне лесно да се дразни от най-малкото нещо. Други симптоми са изблиците на плач, нарушената комуникация между членовете на семейството, промените в хранителните навици и липсата на енергия. Физическите признаци на тийнейджърската депресия са честите главоболия, лошото храносмилане, болките в мускулите.

Стресът и депресията вървят ръка за ръка. Подобно на депресията, стресът също може да причини умора, главоболие, болки в мускулите и дори язви.

Депресия

Основните катализатори на младежката депресия освен стреса в училище са прекалените очаквания от страна на родителите и пренебрегването на желанията на младите. Също така предпоставки за депресия са преместване в нов дом или град, родителски развод, раздяла, вербално или сексуално насилие. Смъртта в семейството също е причина за появата на депресията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest