Схващането, че инфарктите поразяват възрастните хора, вече не важи. Кардиолозите в интензивните отделения се срещат с все повече млади хора, основно мъже, които постъпват със застрашаващото живота заболяване.
Вече са практика случаите на инфаркт при младежи под 30-годишна възраст. Специалистите обясняват това най-вече със стреса, който съпътства всекидневието ни и неусетно увеличава оборотите на тялото и психиката ни.
На второ място се нареждат лошото хранене, обездвижването и затлъстяването, които от своя страна водят до високо кръвно налягане, висок холестерол и много често до диабет.
Заплахата наднича и от пушенето (включително и пасивно), прекаляване с алкохол, прием на различни стимуланти и наркотични вещества.
За да не увредим сърцето си още от млади години, най-важно е да водим разумен начин на живот. Ако обичаме екстремните забавления, нека да си ги позволяваме понякога, но също с мярка.
Редовните профилактични прегледи могат да покажат навреме дали има проблем, ако включват измерване на кръвното налягане, ЕКГ, изследване на мастния профил, на захарта, чернодробните ензими и бъбречните показатели в кръвта, както и на показателите на урината. При сериозни отклонения трябва задълбочено да се търси причината.
Началната хипертония, леко увеличеният холестерол, гранично повишената кръвна захар могат да се коригират. Това става чрез диетичен режим и активно движение.
В началото човек няма никакви оплаквания и трудно приема факта, че трябва дълго време да пие лекарства още от млади години. Но това е единственият начин да се спаси от усложнения и инциденти.
Хипертонията не е настинка, която се лекува с няколкодневен курс, при нея лекарствата са поддържащи и често се вземат до края на живота.
Освен ако не коригирате теглото си до нормално, храненето да е здравословно, а движението - редовно.