При високото кръвно, наричано още хипертония нивата на кръвното са по-високи от 140/90 mmHg. Възможно е при това състояние да няма видими симптоми или реакции като главоболие и замаяност.
Неконтролираното високо кръвно обаче води постепенно до коронарни сърдечни заболявания, до бъбречна недостатъчност, до сърдечен удар.
Хипертонията може да се предотврати или лекува по различни начини. Един от тях е промяна в диетата – тъй като съществуват храни, които повишават показателите на кръвното.
Солта е основният източник на натрий в храната. Този елемент повишава кръвното налягане и присъства във високи количества в много от замразените и консервираните храни.
За да понижите кръвното си, избягвайте и консумацията на зеленчукови сокове и сосове. Когато пазарувате в магазина търсете храни без добавен натрий или изобщо без сол.
Ако не знаете, солта се добавя към месните храни, за да забави развитието на вредните бактерии и да подобри вкуса на месото. Надениците, шунката, беконът, кремвиршите и саламите са само някои от месните продукти с добавена сол.
Всяка диета с високо съдържание на мазнини може да повиши холестерола и триглицеридите в кръвта до сериозни високи нива. Резултатът от това често е атеросклероза. Това е заболяване, при което кръвоносните съдове се стесняват и запушват поради отлагане по стените им на мазнини и холестерол.
Запушването ограничава потока на кръвта към мозъка и други части на тялото и това може да доведе до критични състояния като сърдечна недостатъчност или удар. Атеросклерозата логично води и до високо кръвно налягане.
Храни с високо съдържание на мазнини са например пържените ястия, сладкишите, тортите, чипсовете, консервираните меса и продуктите, приготвени с масло или свинска мас. Избягвайте и сосовете и дресингите, приготвени с мазнини.