Непосредствено след събуждане е най-благоприятното за организма време, подходящо за провеждане на гимнастика, категорични са някои експерти.
Това е така, защото след сън тялото ни е отпочинало, а в мускулите пълноценно са протекли възстановителни процеси.
За всички е ясно, че известно време след сън много функции и реакции за забавени.
Интензивната утринна гимнастика обаче допринася за съкращаване на този период.
Тя спомага за това организмът да се приведе по-бързо в готовност за умствена и физическа дейност, подобрява концентрацията.
По време на сън тялото часове наред е в хоризонтално положение.
Вследствие на това се променя хемодинамиката и тонусът на кръвоносните съдове.
Именно чрез сутрешните упражнения обаче всичко в организма бързо си идва на мястото и органите започват да функционират по-бързо и по-пълноценно.
Най-препоръчителната продължителност за сутрешната гимнастика е 30 минути.
Задължително е упражненията да се правят на гладно. При изпълнението им е добре да избягвате неприятните усещания в която и да е част на тялото.
Ако се появи болка, чувство на умора, временно преустановете изпълнението на конкретното упражнение. В такива случаи изпълнявайте само отделни елементи от него или пък ограничете времетраенето.
Опитвайте се по време на гимнастиката да дишате само през носа. Започвайте гимнастиката с по-прости упражнения и минимално физическо натоварване, като постепенно увеличавате сложността.
Ако ставането сутрин за 30 минутна тренировка не ви се нрави, можете да се доверите на други специалисти в областта, според които най-ефективното време за упражнения е между 15 и 18 часа.
Оказва се, че тогава действително се постигат най-добри резултати.
Специалистите по физическо натоварване са на мнение, че сутрешната гимнастика е по-скоро най-добрият начин да се събудите и ободрите.
Намаляване на килограмите обаче се постига най-лесно при следобедни тренировки.