Заседналият начин на живот, неизменна част от който е многочасовото седене пред телевизионния екран, може да се окаже опасно начинание.
Два часа телевизия дневно ви правят с 20 % по-уязвими към заболяване от диабет тип 2. Стоенето пред телевизора може да увеличи с 15 % риска от коронарна болест и с цели 13 процента опасността от преждевременна смърт.
Други статистики сочат, че за последните 20 години времето, което хората прекарват седнали, се е увеличило с 8 процента. Вследствие нивото на хората със затлъстяване се е повишило двойно.
Диабет тип 2, наричан още "старчески диабет”, е неинсулинозависим. Това е състояние, при което тялото не може да използва ефективно собствения антидиабетен хормон.
Основните фактори за появата на заболяването са наднормено тегло и затлъстяване, висок прием на мазнини и калории и нисък прием на фибри с храната, липса на достатъчно движение. До тази болест може да се стигне и в следствие на генетична предразположеност и напредване на възрастта.
Средностатистическият европеец прекарва приблизително около 3 часа и половина пред телевизора. В САЩ пък времето, прекарано пред екрана, е 5 часа, сочат данни, цитирани от БГНЕС.
Вследствие на това значително се намалява свободното време, през което може да се спортува. Стоенето пред синия екран променя и хранителните навици, които започват да се ориентират към по-лесни за приготвяне и същевременно по-калорични ястия и продукти (пици, бургери, мазни сандвичи). Това води до повишаване на „лошия“ холестерол в кръвта, болести на сърцето и прочие.
Уседналият начин на живот намалява електрическата активност на мускулите на краката, а изгарянето на калории намалява до една калория в минута. Вследствие нивото на добрия холестерол спада драстично – с 20 %.