Едва ли има възрастен човек, който да не знае, че продължителното излагане на силно слънце, е особено опасно за хората. Но най-опасно е то за за бебета.
Тяхната кожа е толкова нежна и чувствителна, тя все още не е развила достатъчно естествена защита от интензивните лъчи през горещите месеци.
Според последните данни излагането на слънце от ранна детска възраст е свързано с различни клетъчни промени в кожата. Те биха могли да бъдат много опасни, тъй като са в състояние да доведат до развитие на меланома и други форми на рак в по-късен житейски етап.
Кожата действа като физическа бариера на ултравиолетовите лъчи, но тя също играе роля в поддържането на имунната система здрава.
UV-лъчите обаче могат да потискат имунната система и да увредят клетките на кожата. Този процес може да се случи по-бързо при бебета, отколкото при възрастни.
Както споменахме по-горе младата кожа има по-ниски нива на пигмента меланин, който защитава кожата, и по-тънък външен слой, който позволява на UV-лъчите да достигат по-лесно до меланоцитите. Това са клетки, които образуват пигмента меланин.
Увреждането на тези клетки е предшественик на меланома. Бебешката кожа е още по-податлива на вредното въздействие на слънцето. Това от своя страна провокира и риск от развитие на раково заболяване по-късно в живот.
Американската академия по педиатрия съветва родителите да избягват да излагат на слънце малки деца. Те дори забраняват плажните бани за бебета под 6-месечна възраст
За по-големите бебета организацията препоръчва ограничаване на излагането на слънце в обедните часове, когато слънцето е най-горещо. Ако все пак това се налага, е добре, ако сте родител, да предпазите децата си като им сложите шапки, защитно облекло и да приложите слънцезащитни продукти на всички открити места от тялото.
Подходящият фактор при избор на слънцезащитен продукт е SPF 15 или по-висок, който трябва да бъде използван 15-30 минути преди излизане на открито.