Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Умората се дължи на недостиг на желязо

Умората се дължи на недостиг на желязо

МаринаМарина
Джедай
4687
Умора

При дефицит на желязо в организма се развива анемия или още желязодефицитна анемия. Желязото е минерал, който се използва от организма в производството на червени кръвни клетки (еритроцитите). Той участва в производството на хемоглобин, който е основният протеин в тези клетки. Желязото участва в преносът на кислорода по цялото тяло.

Ако стойностите на желязо в организма са в нормите, то функционирането му е правилно. Ще е налице добра физическа активност, реактивна мисловна дейност, енергичност. Освен това минералът подпомага и имунната система, като предпазва организма и укрепва общото му здраве.

Ако по някаква причина обаче се наруши обмяната на газове, се стига до появата на различни заболявания и чувство на умора. Недостигът на желязо може да предизвика задух, затруднено изпълняване на физическа дейност, затруднена концентрация и други.

Витамини

Рисковата група от загуба на желязо включва жени във фертилна възраст (детеродна), които по време на месечните си цикли губят кръв и ако тя не се заменя. Тук влизат и жени преди менопаузата с вероятността при тях да са налице анормални кръвотечения.

Бременните жени също имат повишени нужди от желязо, понеже при тях обемът на кръвта се увеличава, но не и за сметка на кръвните клетки, а на течната субстанция (плазмата). По тази причина при тях често се налага външен прием на железни препарати.

Важно е желязото да бъде в нормални стойности при подрастващите, за да бъдат те адекватни на тяхната физическа активност и да растат правилно. При тях има опасност да се разстрои транспортирането на кислород, което довежда до проблеми в развитието, дори може да се засегне и мозъчната функция.

Желязо

Според Националната служба за хранителни добавки дневният прием на желязо при жени в детеродна възраст трябва да е 18 мг, а при мъжете 8 мг. При децата варира и при тези на възраст между 4 и 8 години трябва да е 10 мг., на 9 години - 8 мг. При тийнейджърите - за момчета 11 мг, за момичетата 15 мг.

При нужда трябва да се започне с диета и прием на продукти, богати на желязо. Такива са месото и месните продукти, яйца, риба, хляб, грах, просо, спанак, пресни плодове и зеленчуци. Добър апетит!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest