Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»5 признака, че детето ви не си доспива

5 признака, че детето ви не си доспива

AdminAdmin
Администратор
1k1
5 признака, че детето ви не си доспива
Кош за играчки и дрехи - еднорог
Практичен аксесоар за вашия дом:
Кош за играчки и дрехи - еднорог
22.00 лв.

Не винаги преподавателите в училище, както и родителите са способни да разберат защо някои от децата постоянно се провалят в упражненията, не са концентрирани и не се справят добре с домашните.

Една от възможните причини причините за лошите резултати на детето ви в училище може да бъде нарушеният сън. Децата в училищна възраст трябва да спят поне 10-12 часа в денонощие. В противен случай поведението и здравословното им състояние могат да претърпят някои негативни промени.

Скорошно проучване определи кои са най-често срещаните симптоми, по които можете да разберете, че дето ви не спи добре нощем.

1. Липса на концентрация. Едно от първите проявления на ненаспиването при деца и възрастни е липсата на концентрация. Това е така, защото целият им фокус е съсредоточен върху това как да си доспят. Вследствие на това е възможно и честото заспиване по време на час.

2.Сприхавост. Често зад агресивното поведение и лесна раздразнителност на малчуганите се крие липса на достатъчно пълноценен сън.

3. По-нисък коефициент на интелигентност. Според изследователи от Университета във Вирджиния безсънието или липсата на сън има потенциала да намали детското IQ и когнитивното развитие при децата. В резултат на това оценките на малчуганите в училище стават все по-незадоволителни. От недоспиване започват да „страдат“ и социалните им контакти, тъй като е възможно децата да станат по-затворени и притеснителни. Експерти са на мнение, че сънят затвърждава спомените и наученото. Оказва се, че колкото по-бързо се заспива преди изпит, толкова повече се затвърждава наученото.

5 признака, че детето ви не си доспива

4. Емоционални проблеми. Липсата на сън повишава отделянето на кортизол, наричан още хормон на стреса. Вследствие на това се увеличават депресивните състояния и тревожните мисли. Това може да накара детето ви да се чувства тъжно, ядосано, изтощено. Гаденето и постоянното притеснение също могат да бъдат симптоми на недоспиване. Лошото в случая е, че децата не знаят как да тълкуват тези негативни емоции. В резултат се стига до реагиране с плач на на пръв поглед безобидни ситуации, загуба на позитивизъм и понижено самочувствие. В такива случай връх в съзнанието на детето заема страха.

5. Проблеми с теглото. Изследвания потвърждават, че липсата на сън води до прекалена пълнота. С всеки час сън в повече рискът от затлъстяване намалява с 9 процента.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest