Във ваната се чувстваме в безопасност и изпадаме в състояние на пълно блаженство. Според психолозите това се дължи на факта, че девет месеца сме прекарали във водна среда, докато сме били в утробата на майка си.
Ваната с температура на водата осемнадесет градуса и по-ниска оказва стимулиращо въздействие върху целия организъм и се препоръчва след излизане от сауна.
Дори ваната с температура на водата между осемнадесет и двадесет и четири градуса подобрява тонуса, кръвообращението и храносмилането.
Престоят в студената вана продължава съвсем кратко – от десет до тридесет секунди. Но тази процедура не се препоръчва, ако лесно ви прилошава, имате проблеми със сърцето, храносмилането или кръвното.
Ако нямате време за сауна, затоплете добре тялото си с душ и после се потопете в ледената вана. След усещането за студ ще се появи усещането за комфорт.
Такава процедура се препоръчва при неврози, съпроводени с апатия, при загуба на апетит, неврастения, за подобряване на работоспособността и настроението.
Неутралните вани са с температура на водата от тридесет и три до тридесет и шест градуса и са известни като най-приятните транквилизатори.
Те спомогат за добрия сън и за отпускането след тежкия работен ден. Хладката вана се използва, ако имате проблем с кожата и усещате неприятен сърбеж или болка. Тогава във водата се добавя овесено брашно.
Горещата вана – с температура от четиридесет и един до четиридесет и три градуса се препоръчва при болезнено свиване на мускулите или за отстраняване на прекомерна възбудимост на нервната система.
За да не прегрее главата ви, увийте я с влажна кърпа. Престоят в такава вана не трябва да е повече от десетина минути. След ваната се изкъпете със студена вода, за да не ви прилошее.
Когато сте във вана, тялото ви трябва да е потопено до зърната на гърдите, ако сте мъж, и до долната част на гърдите, ако сте жена. Това се прави, за да не се получат проблеми със сърцето.