20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата. Една от всеки четири жени е застрашена от т.нар. „мълчалива” болест – остеопорозата. Статистиката важи най-вече за дамите, достигнали своята 40-годишна възраст.
Най-добро здраве костите ни имат на 35 години, изчислили са учените. След това обаче започва бавно, но сигурно намаляване на плътността на костите им. Вследствие на сериозното увреждане на тяхната структура и сила се стига до остеопороза и лесна чупливост.
Наричат я „мълчалива” болест, защото не се усещат никакви ранни признаци. Ето защо е хубаво след 45-годишна възраст да настоявате за по-сериозни прегледи на костната система.
А преди да достигнете до тази възраст, е важно да знаете някои полезни неща. В състава на костите влизат основно витамини, захари и минерали. Костният мозък е изключително важен за здравето, тъй като произвежда кръвни клетки и съхранява ценните минерали като например калций и фосфат.
Това, което често забравяме, е че костите ни са жив организъм. Те постоянно се обновяват. Благодарение на тях и техните „складиращи” функции организмът ни е способен да поддържа балансирано ниво на калций в кръвта. Калцият е полезен не само за здрави кости, а също и за нормалното функциониране на сърдечно съдовата система.
С напредване на възрастта обаче способността на костната си система да се самогенерира намалява значително. Стават по-отслабени и способностите на тялото ни да абсорбира пълноценно калций от приеманите храни и напитки.
Решението е повече движения, разумни физически натоварвания и наблягане на определени продукти, полезни за костите ни. Повишеното внимание към здравината на костите трябва да започне още след 25-годишна възраст.
Ходенето се препоръчва като най-добрият метод за поддържане здравината на костите. Добър резултат дават още бавното тичане и скачането на въже.
Обърнете внимание и на основните продукти, включени в ежедневното ви меню. Най-здравословно е да поемате 1500 милиграма калций дневно.
Не само млечните продукти са добър източник на ценния минерал. За превенция от остеопороза наблегнете на зелените храни (киви, маруля, зеле, пресен лук, броколи и прочие) и на ядките, сред които бадемите са най-добрият съюзник срещу болестта.
Кафето и кофеиновите напитки са едни от най-често обсъжданите що се отнася до ползи и вреди за костите.
Факт е, че увеличеният прием на кафе прави възможно по-лесното и бързо отвеждане на калций в организма.
И все пак решение има – кафе с мляко е най-добрият компромис за пристрастените към ободряващата напитка. Причината – млякото неутрализира въздействието на кофеина и „пази” калция в организма.
Вижте също: