Смела стъпка към ограничаване на замърсяването направиха местните власти в Сан Франциско. Разположеният на западното американско крайбрежие мегаполис се превърна в първия град в Америка, който забрани продажбата на пластмасови бутилки за вода. Това е ход, който се уповава на глобално движение за намаляване на огромното количество отпадъци от пластмасови бутилки – промишленост, носеща всяка година милиарди долари.
През следващите четири години забраната ще преустанови продажбата на пластмасови бутилки за вода. Изключения ще са допустими, ако липсва адекватен алтернативен източник на вода на разположение.
Един от най-големите поддръжници на въведената забрана бе кампанията Think Outside the Bottle (в превод от английски „мисли извън бутилката”), чиято основна цел е въвеждането на подобна забрана в национален и международен мащаб, както и създаването на обществени нагласи срещу толкова опасен за околната среда продукт, какъвто са пластмасовите бутилки.
Въведената в Сан Франциско забрана обаче не е толкова строга, каквато е тази, въведена в 14-те американски национални парка и в повечето висши учебни заведения отвъд Океана. Все пак всеки нарушител на рестрикциите ще бъде заплашен от глоба до 1000 долара.
Градът иска да се освободи от всякакви подобни отпадъци, постъпващи в неговото депо, до 2020 година. Процентът на отклоняването на екозастрашаващите боклуци вече възлиза на 80, като това е в резултат на забраните за найлонови торбички и пластмасови бутилки. Нашата цел е да сведем изхвърлянето на такива отпадъци до нула, казва Джоршуа Ап, който е председател на Комисията по околна среда в Сан Франциско.
Организирахме големи обществени прояви и протести в продължение на десетилетия за забраната на пластмасовите бутилки. Ако някой отмени забраната, ние сме готови да ги организираме отново, казва Ап.
В изявления на Американската асоциация за напитки, която включва Кока Кола Къмпани и Пепси Къмпани, се казва, че забраната е нищо повече от едно решение в търсене на проблем. Това е погрешна маневра на градските ръководители, за да намалят отпадъците в град, в който липсват заводи за рециклиране.