Испански изследователи насочили вниманието си към водата съхранявана в пластмасови бутилки, и дали тя е по-вредна от тази, продавана в стъклени такива.
От проведените до момента проучвания се оказало, че само в единични случаи са били открити вредни съставки във водата, навлезли от пластмасата, в която се съхранявала тя. Това е станало ясно от анализ на повече от 130 вида минерална вода.
Пластмасовите материали, използвани за производството на опаковки за съхранение на хранителни и питателни продукти съдържат малки молекули или мономери, които заедно с други добавки попадат в продукта.
Това може да се случи по време на производството, пълненето или съхранението на съответната продукция.
За целта на проучването, екипът изследвал пет съставки – 5 вида фталати (естери на фталова киселина), диетилхексилов адипат (DEHA), октилфенол, нонилфенол и бисфенол А (BPA).
Тези вещества са често срещани в производството на опаковки, но могат и да имат токсични ефекти върху репродуктивните органи на човека, както и да нарушат функциите на ендокринната система. Това се случва тогава, когато се завишат нивата, допустими и разрешени от законодателните органи.
Изследователите анализирали минерална вода от 131 извора в Испания, както и 94 разпространени марки питейна вода. Пробите са били взети от бутилирана минерална вода, съхранена поне за една година от производството й.
Резултатите посочили, че водата съхранена в пластмасова опаковка или в стъклена такава е безопасна за здравето. Като от общо 6516 стойности, само 5.6 % съдържали съставки като DEHP или ди (2 – етилхексил) фталат, които били свързани с капачките на стъклените бутилки.
Изследователите успокояват, че стойностите са незначителни и безвредни за човека, имайки се в предвид възможната дневна консумация на така съхранената питейна вода.
Учените подчертават също, че вида на контейнерите съхраняващи водата не оказва влияние на нейната безопасност.