Все повече хора, които работят с компютър, се оплакват от влошено зрение, парене, зачервяване и други неприятни усещания в областта на очите.
Според данни на Американската академия по офталмология излъчването на компютрите е много по-малко в сравнение с излъчването на лампите за дневно осветление например.
Специалистите твърдят, че тези дози ултравиолетови лъчи не могат да предизвикат катаракта. Понякога след работа с компютър възниква усещането за оцветяване на чернобелите предмети.
Това обаче не е признак за заболяване, а особеност на нормалното зрение – т.нар. ефект на Маккалах, уверяват специалистите.
Продължителната работа пред монитора може да предизвика раздразнение на очите (зачервяване, сълзи или сухота на роговицата), умора (обща умора, болка и тежест в очите и главата), трудности при фиксиране на зрението. Възможни са също болки в гърба и мускулни спазми.
Необходимо е да използвате специални очила, препоръчани от офталмолог, за да избегнете здравословни проблеми. Най-удобно е мониторът да се разположи малко по-далече, отколкото при обикновено четене.
Горният му край трябва да е на нивото на очите или малко по-ниско. На монитора не трябва да има резки контрасти. Екранът на компютъра събира прах също както този на телевизора. Затова е добре редовно да се избърсва с антистатичен разтвор.
И най-важното – необходима е редовна почивка, тъй като еднообразната поза е уморителна за очите, шията и гърба. Не забравяйте от време на време да мигате по-често и интензивно – това предотвратява сухотата в очите и като следствие – умората, съветват експерти.
Деца, които прекарват много време пред компютъра, са изложени на риск да преуморят очите си и дори да развият т.нар. синдром на компютърното зрение. Някои добре познати симптоми на преумора на очите са главоболие, постоянно търкане на очите, сухи очи и замъглено зрение.
Когато е пред екрана, детето се напряга да се фокусира върху монитора, а това може да доведе до по-сериозни проблеми.