Ако вие или някой от близките ви хъркате поне от време на време, това не е проблем, към който трябва да се отнасяте с лека ръка. Хъркането не само лишава от сън партньора.
Освен че може да доведе до спане на партньорите в отделни стаи, хъркането понякога издава сериозни здравословни проблеми, които трябва да бъдат овладяни.
Но преди да се стигне до посещение на лекарския кабинет и купуване на ново легло за партньора, който не хърка, опитайте се да промените ситуацията с няколко прости метода.
Сменете позата, в която спите. Когато спите по гръб, дъното на езика и мекото небце се спускат, което предизвиква вибриращия звук, който се определя като хъркане.
Ако спите на една страна, това ще се предотврати. Повдигнете главата си възможно най-високо, за да отворите дихателните пътища. Това обаче може да предизвика болки във врата.
Ако хъркането продължава въпреки смяната на позите, е добре да посетите лекар, който да ви посъветва как да се справите с нощния си проблем.
Друга стъпка, която можете да направите сами, е да намалите теглото си. Много хора спират да хъркат, когато отслабнат с някой и друг килограм. Когато напълняваме, се натрупва подкожна мазнина около шията, което предизвиква свиване на вътрешния диаметър на гърлото и хъркане.
Алкохолът и приспивателните намаляват тонуса на мускулите в задната част на гърлото, което увеличава вероятността от възникването на хъркане. Пиенето на алкохол преди лягане увеличава вероятността от хъркане.
Спете поне осем часа на денонощие и не си лягайте прекалено късно. Късното лягане води до по-дълбок сън, което отпуска мускулите и предизвиква хъркане.
Алергените в дома ви и самата ви възглавница могат да предизвикват хъркането. Акарите, които се натрупват в спалното бельо, предизвикват хъркане.
Пийте повече течности. За жените е добре да изпиват дванадесет чаши течност дневно, а за мъжете – шестнадесет чаши, за да се предпазят от хъркане.