Да се преборите с никотиновата зависимост никога не е лесно, независимо какъв е никотиновия продукт. Нито едно пристрастяване не е изцяло физическо. Ето защо, ако разберете кои са социалните аспекти на вашата зависимост и откриете какво точно ви кара да пушите, ще бъдете в състояние по-лесно да преодолеете проблема.
Подкрепата от приятелите и семейството винаги помага. Но най-важните промени трябва да са вътрешно осъзнати.
1.Определете причините за отказване от вредния навик. Всеки има различни мотиви, откройте най-важните за вас, като например здравето на децата ви или последващите болести при пушачите. Ако имате ясна цел или стимул за дълготраен успех, повишавате шансовете си да преодолеете зависимостта.
2.Определете си дата, след която няма да пушите. Избегнете безкрайното отлагане и изберете ден, който е не по-далечен от една седмица. Започнете постепенно да намалявате никотина през оставащите дни до определената дата.
3.Споделете целите си със семейство и приятели. Това ще повиши отговорността ви и ще ви даде възможност да им обясните от какво се нуждаете, за да успеете. Препоръчително е през първите дни да не се събирате заедно с вашите приятели пушачи. Опитайте се да убедите някои от познатите ви също да се откаже от вредния навик. Винаги е по-лесно, когато има подкрепа и разбиране от някои, който преминава по същия път.
4.Измислете с какво да запълвате времето си в моментите, когато сте установили, че най-много пушите (след ядене или по време на обедната почивка).
5.Опитайте се да поддържате висока активност. Физическите натоварвания като спорт например е много добър партньор в процеса на отказване от цигарите. Плуване, йога, плетене, та дори и видео игрите също помагат.
6.Направете си заслужен малък или по-голям подарък за всеки ден, в който не пушите. Бивши пушачи споделят, че кутия, в която да слагате парите, които обикновено харчите за цигари на ден, е много ефективен метод за отказване от никотиновата зависимост. С учудване ще разберете за колко малко време ще съберете пари за неща, които отдавна сте желаели, но не сте можели да си позволите.
Дори и да не успеете от първия път, не се отчайвайте. Повтаряйте стъпките и анализирайте неуспехите. Никога няма да победите нещо, ако престанете да се опитвате. Консултирайте се и с личния ви лекар относно подходящи медикаменти, които ще ви помогнат в борбата с пристрастяването.