Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Добавки на витамини и вода при кърмените бебета

Добавки на витамини и вода при кърмените бебета

AdminAdmin
Администратор
1k1
Добавки на витамини и вода при кърмените бебета
Безжична преносима и водоустойчива Блутут колона
Практичен аксесоар за вашия дом:
Безжична преносима и водоустойчива Блутут колона
35.00 лв.

Витаминните, минералните добавки и водата (до 6-я месец) не са необходими за средностатистическото здраво и изцяло кърмено бебе през първата година. Кърмата е всичко, от което вашето бебе се нуждае и то най-малко за първите шест месеца от живота си. Проучванията показват, че витамините, флуорида, желязото, водата, сока и солидните храни рядко са от полза за здравите кърмени бебета през първите шест месеца, а понякога дори може да бъдат вредни за тях. Има определени случаи, когато една добавка на витамин може да е необходима за едно кърмено бебе през първата година, но тези случаи са изключение и винаги са под контрола на педиатъра.

Витамин А. Кърмата е естествен и отличен източник на витамин А. Насърчаването на кърменето е най-добрият начин за защита на бебета от дефицитът на витамин А. Дефицитът на витамин А е рядкост при кърмените бебета, дори и в области на света, където недостигът на витамин А е широко разпространен.

Витамин В1 (тиамин). Ако майката получава достатъчно тиамин, то тя ще има достатъчно от този витамин в млякото си за бебето и добавки не са необходими. Ако мама е с дефицит на тиамин, тогава добавянето на допълнителни тиамин към диетата на майката ще е достатъчно, за да се увеличи количеството на тиамин в нейното мляко (тъй като този витамин е разтворим във вода).

Витамин В2 (рибофлавин). Добавки на този витамин не се препоръчват за кърмените бебета, защото недостига на рибофлавин се среща рядко в развитите страни. Нивата на рибофлавин в майчиното мляко са доста постоянни.

Витамин С. Кърмените бебета не трябва да получават допълнително витамин С, освен в случаите на явен скорбут (недостиг на витамин С). Според специалистите за майките-кърмачки приемът на този витамин е 100 мг на ден. Добавката на витамин С за майката не променят нивата му в кърмата, тъй като те остават сравнително постоянни независимо от това, което майката приема.

Калций. Кърмените бебета не се нуждаят от допълнително калций, защото те ще го получат от кърмата и (по време на вторите 6 месеца) от допълващите храни.

Флуорид. Засега няма убедителни доказателства, които да показват, че добавките с флуорид в ранна детска възраст подобряват стоматологичното здраве на кърменото бебе. Флуорида не трябва да се прилага при кърмачетата през първите 6 месеца след раждането, независимо дали децата са на кърма или на адаптирано мляко. В периода от 6 месеца до 3 годишна възраст, кърмените бебета (и тези на изкуствено хранените) изискват флуорид добавки само ако със силен дефицит на флуорид (по-малко от 0, 3 PPM).

Витамин D. Първо, бебетата рядко се нуждаят от витамин D добавки. Бебета, които се нуждаят от тези добавки, се нуждаят от тях поради липсата на достатъчно слънчева светлина. Фактори, които излагат кърменото бебе на риск за дефицит на витамин Д (рахит) са:

• Бебето е много малко излаганo на слънчева светлина. Например: ако живеете в далечната северна ширина, ако живеете в градска зона, където високите сгради и замърсяването пречат на слънчевата светлина, ако бебето винаги е изцяло покрито и не се държи на слънце, ако бебето е винаги вътре през деня, или ако винаги се прилага висок слънцезащитен крем с висок SPF.

• Майката и бебето имат тъмна кожа и по този начин изискват повече излагане на слънце, за да генерират достатъчно количество витамин D.

• Майката е с дефицит на витамин D - има все повече доказателства през последните няколко години, които посочват, че витамин D дефицита става все по-често в западните страни. Размерът на витамин D в кърмата зависи от статуса на витамин D в тялото на майката. Ако бебето получава достатъчно слънчева светлина, недостиг на мама е малко вероятно да бъде проблем за бебето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest