Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Как детето да премине към твърдата храна

Как детето да премине към твърдата храна

AdminAdmin
Администратор
1k1
Как детето да премине към твърдата храна

Твърдите храни са голяма стъпка за бебето. Разберете кога и как да направите прехода от кърмата или адаптираното мляко към твърдата храна. Ако вашето бебе изведнъж започне да се интересува от това, което ядете или бебето ви отворя устата си, ако му предлагате лъжица, то може би е време да започнете въвеждането на твърдите храни.

Кърмата или адаптираното мляко е единствената храна на новородените, която покрива всичките им нужди. В рамките на четири до шест месеца, обаче, бебето ви ще започне да се развива и координацията му ще става все по-добра, то вече ще е готово да предвижи твърда храна от предната част на устата си към задната за преглъщане. В същото време, контрола на главата на бебето ви ще се подобри и той или тя ще се научи да седи с подкрепата на основни умения, за да яде твърди храни.

Повечето бебета са готови да започнат да ядат твърди храни като допълнение към кърменето или храненето с адаптирано мляко на възраст между 4 месеца и 6 месеца. Ако не сте сигурни дали бебето ви е готово, задайте си следните въпроси:

• Може ли бебето ви да държи главата си стабилна, в изправена позиция?

• Може ли вашето бебе да седне с подкрепа?

• Интересува ли се вашето бебе от това, което ядете?

Ако отговорът на тези въпроси е ДА, можете да започнете да допълвате течната диета на вашето бебе с твърда храна.

Как става прехода?

Продължете да кърмите вашето бебе или да го храните с адаптирано мляко, както до сега. След това:

• Започнете с бебешките зърнени култури. Смесете 1 супена лъжица (15 милилитра), обогатена с желязо бебешка зърнена култура с 4 до 5 супени лъжици (60 до 75 милилитра) от кърмата или адаптираното мляко. Много родители започват с оризова каша. Дори и ако зърнената култура едва уплътнява течността, постарайте се да устоите на изкушението да сложите сместа в бутилката с биберона. Вместо това, помогнете на бебето си да седне и му предложете зърнената култура с малка лъжичка, веднъж или два пъти дневно. След като бебето ви хване цаката на поглъщане на течната зърнена култура, започнете да му приготвяте сместа с по-малко течност. За разнообразие, можете да предложите на едното хранене овесена каша, а на другото хранене някакво друго зърно като например ечемик. Имайте предвид, че някои бебета ядат зърнените култури с удоволствие от самото начало. Други не са толкова ентусиазирани. Бъдете търпеливи и продължавайте да опитвате.

• Добавете пюре от месо, зеленчуци и плодове. Щом вашето бебе свикне със зърнените култури, постепенно започнете въвеждане на пюре от месо, зеленчуци и плодове. Тактиката е по една нова съставка в храните в началото, след което изчаквайте от три до пет дни между всяка нова храна. Така ако вашето бебе има реакция към определена храна - като диария, обрив или повръщане - вие ще знаете виновника.

• Ситно нарязаните храни въведете на възраст от 8 месеца до 10 месеца, повечето бебета имат вече зъби по това време и могат да се справят с малки порции ситно нарязани храни, като меки плодове, добре сготвени тестени изделия, сирене, крекери и смляно месо. Когато бебето ви приближава първия си рожден ден, намачканата или нарязаната на ситно храна, с която останалата част от семейството се храни ще се превърне в основната негова прехрана. Продължете да предлагате кърмата или адаптираното мляко между храненията.

В миналото за предотвратяване на хранителни алергии, родителите са били съветвани, да избягват да хранят малките деца с яйца, риба и фъстъчено масло. Днес, обаче, учените казват, че няма убедителни доказателства, че избягването на тези храни през ранното детство ще помогне за предотвратяване на хранителните алергии. Все пак, е добра идея да се консултирате с лекаря или диетолога на вашето бебе, ако всички близки роднини имат хранителна алергия. Можете да започнете да давате на детето си първите от силно алергенните храни у дома, отколкото в ресторант с перорален антихистамин на разположение, за всеки случай.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest