Отглеждането на децата е вълнуващ и красив период от живота, който обаче е съпътстван от различни предизвикателства.
Повечето родители са се сблъсквали с отказа на детето от ядене. Това явление може да прерасне от единични случаи в константно явление, колкото и вкусни ястия за деца да предлагате.
Отказът на детето да яде може да бъде признак за здравословни проблеми или дискомфорт. В някои случа обаче става въпрос за поведенчески проблем, който изисква намеса и вземането на адекватни мерки.
Ето и няколко полезни съвета как да накарате детето ви да яде:
Изграждане на режим
Режимът е ефективно средство за справяне с различни проблеми при децата – от безпокойствие и невъзможност за сън до нежелание за хранене. Режимът на хранене на детето трябва да се изготви стриктно и да се спазва в еднакви часове всеки ден. Това ще накара организмът на малчугана да свикне с храненията и сам да поиска да яде в посочените часове.
Важно при изготвянето на режима е да съобразите леките и по-тежките хранения. Препоръчителният дневен режим за хранене е закуска, междинна закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря. Добре е да има 3 основни по-тежки хранения и 2 захранвания.
Не насилвайте детето
Макар че периодът на отказ от хранене може да ви се стори притеснителен и натоварващ, то да насилвате детето да яде не е правилното решение в случая. Понякога е необходимо да се доверите на своето дете и да му дадете правото да избира само кога има нужда от храна.
Ако се опитате постоянно насила да карате детето да яде, то най-вероятно ще предизвикате обратен ефект и ще изострите това състояние.
Малки порции храна
Ако изградите режим с 5 хранения в деня, то трябва да обърнете внимание на големината на порциите. Препоръчително е да снабдявате детето с малки хранителни количества, защото в противен случай ще го пренаситите и то дълго време няма да иска да яде.
Давайте по малки порции с храна, за да задоволите апетита му, но и да го приканите да хапне отново по-късно.
Хранете се заедно с него
В случай че малчуганът упорства и не иска да се храни, то се постарайте да му придадете друг поглед на нещата. Старайте се да се храните цялото семейство заедно и да му изградите навика да прави като вас.
Важно е да го предразположите да хареса процеса на хранене и той да се превърне в откраднато време със семейството около трапезата.