Недостигът на витамин D при новородените може да бъде опасен, алармарит учени от Куинсланд. Бебетата с ниски нива на витамин D са в много по-голям риск от развитие на шизофрения по-късен етап от живота си.
Учените анализирали кръвни проби, взети в рамките на рутинна проверка от бебета в Дания. След което сравнили нивата на витамина при деца, които по-късно развили шизофрения.
Проучването потвърдило, че тези от тях, които имали ниски нива, били два пъти по-застрашени от заболяването. Витамин D е известен също като Слънчевия хормон.
Него си го набавяме най-вече чрез слънчевата светлина. Той се абсорбира през кожата. Рибата и някои други храни също са богат източник на ценния витамин.
Отдавна е известно, че той е важен за здравето на костите, но специалистите са открили, че е от значение и за развитието на мозъка.
Учените смятат, че увеличаването на приема на витамина през бременността ще повлияе положително на риска от шизофрения при децата.
Дефицит на витамин D може да настъпи по няколко механизма. Такъв е недостатъчния контакт с ултравиолетови лъчи поради една или друга причина.
Трябва да се има предвид, че не рядко при възрастни се установява недостиг във връзка редуцираното излагане на слънце, характера на облеклото и хранителния режим.
Сериозният недостиг на витамин D може да индуцира няколко състояния. Рахит се развива в детска възраст, в периода на израстване. При него се наблюдава формирането на неминерализирано костно вещество, остеоид, с нарушаване структурата на растежните фуги на дългите кости, деформации, включително и на черепа и гръдния кош, изоставане в ръста и др.
Такъв може да се развие при деца, хранени само с кърма, без добавянето на витамин D под формата на перорални капки или обогатени хранителни продукти.