Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Причини за ендометриоза

Причини за ендометриоза

Причини за ендометриоза

Ендометриозата е опасно заболяване, което е свързано, най-просто казано, с епителни клетки, които се намират и натрупват извън матката (а не в нея, както би трябвало да бъде) и често образуват кисти. Важно е да се отбележи, че това не е раково образувание. За рискова възраст се смятат жените между 25 и 35 години.

Много рядко се проявява при жени, които са в настъпила менопауза. Какви са конкретните причини за ендометриозата все още не е известно. Има различни предположения кое води до това заболяване, както и различни фактори, за които се смята, че увеличават шанса за появяване на това болестно състояние, но все още не е открит причинителят.

Няколко фактора, които могат да допринесат за появата на ендометриоза, според различни изследвания, са:

1. Нераждалата жена – при жени, които не са имали деца, рискът да се разболеят от ендометриоза е най-голям.

2. Дължина на цикъла – ако продължава по-малко от 27 дни, а самата менструация е повече от 8 дни, жената също е в рисковата група.

3. Рисковете от ендометриоза са от първия ден на менструацията на жената до момента на менопауза, като с напредване на възрастта, до края на менструацията, рисковете се увеличават. Съществува вариант да се случи и при настъпил климактериум, но тези случаи са много по-малко.

Макар, че точните причинители на ендометриозата все още не са известни, има няколко предположения на лекарите:

1. Ако имате слаба или повредена имунна система, шансовете да развиете ендометриоза са доста големи. Ако имунната ви система е достатъчно силна, би трябвало да успее да надвие епителните клетки, които се развиват извън матката и които в действителност представляват ендометриозата.

2. Обратна или ретроградна менструация – при този вид менструация цикълът на жената не излиза през утробата и влагалището, а през фалопиевите тръби (обратно). Смята се, че този вид менструация може също да причини ендометриоза, но в същото време много жени, които имат тази ретроградна менструация не се разболяват.

3. В следствие на способността си да се преобразуват, други клетки (например от перитонеума) могат да се превърнат в ендометриални и заради ниската имунна защита или ретроградната менструация, да се появи проблемът свързан със заболяването ендометриоза.

Лекува се с медикаменти или чрез операция, в зависимост от това на каква възраст е жената.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
n
n
13.06.2013 13:42
Поради нередовен стомах се натрупват много токсини в тялото, които са причина за редица заболявания. Понякога всичко започва с хроничен запек, на който трябва да се обърне сериозно внимание. Ендометриоза и миомни възли могат да се получат именно от натрупаните токсини...
1
0