Скрофулозата е проява на туберколозна инфекция при деца, предразположени към увеличаване на сливиците и на другите лимфатични органи, възли и съдове. Възможна е появата на екземи с възпалителни подувания на кожата, на устните и бузите. Лимфатизмът е първият стадий от развитие на болестта.
Като причина за появата на тази лека туберколозна инфекция се изтъква на първо място неправилната обмяна на веществата, както и смущенията в лимфната система. Децата, които страдат от това заболяване, често имат ангина, а сливиците им се възпаляват, особено на есен и пролет. Имат затруднено дишане, тъй като и третата им сливица е перманентно възпалена. Тя пречи на детето да диша през носа.
Външните признаци при наличие на лимфатизъм също са налице. Болните деца са с блед и малокръвен вид. Кожата им е синкава, нечиста, носът им е подут. Често имат ушни течения, зачервяване на клепачите, сълзене и дразнене от светлината.
Най-благоприятната възраст, за развиване на болестта е при деца от 3 до 7 годишна възраст, като се среща главно при момичета. Страдат доста често от подуване на жлезите особено около шията и по-рядко под мишниците. Когато това подуване обхване скрофулозните жлези, което трае дълги години и бавно се лекува, вече говорим за скрифулоза. Двете заболявания са свързват в едно от лекарите поради почти еднаквите си симптоми.
В повечето случаи с излизане от детска възраст настъпва оздравяване. През периода на боледуване лечението се провежда от лекар. Народната медицина също дава множество съвети как да се облекчи страданието на детето.
Най-обикновени неща, като стоенето на слънце и чист въздух, могат да имат чудотворен ефект. Детето трябва да спи на отворен прозорец лятото и в добре проветрена стая зимата.
При откриване на болестта е добре 1-2 вечери подред на детето да се прави топла клизма с чай от лайка. При последвал запек да се повтори.
Всяка сутрин преди ставане трябва да се прави сух четков масаж, последван от обтриване на гърдите и гърба с хладка, солена вода.
През лятото плуването в река или море е препоръчително, а през зимата е добре вечер три-четири пъти в седмицата топла баня с борови клонки, орехова шума, трина и морска сол. През останалите вечери – коремен компрес, натопен в отвара от трина и орехова шума.
Ако има изринати места, те трябва внимателно да се мажат с памук, натопен в чисто дървено масло.
Понеже скрофулозните дишат слабо, необходимо е да се приучат към правилно дишане. За по-пълните деца е препоръчително да правят специална гимнастика, дадена от специалист по лечебна гимнастика.
Вътрешното лечение също е важно, придружено с подходяща диета. Пие се сироп от живовляк, отвара от исландски лишей с орехови черупки и мед. Храната пък трябва да е природосъобразна, да съдържа повече зеленчуци и плодове. Вместо вода е препоръчително да се пие мътеница или айрян, тъй като лактозата нормализира лимфните възли.