Скрофулоза

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k
Сливици

Скрофулозата, наричана още лимфатизъм, е инфекция на сливиците, лимфните възли и съдове. Заболяването засяга най-често деца, чиито сливици лесно се възпаляват, особено през пролетта и есента.

От скрофулоза е възможно да се образуват екземи, както и други възпаление на кожата и устните. Болестта се развива най-често при момичетата от 3 до 7 години. Подуването на жлезите е по-характерно за шията, но се забелязва и под мишниците.

Причини за скрофулоза

Най-честата причина за появата на инфекцията е неправилната обмяна на веществата, което предизвиква нарушения на лимфната система. Възпалението на лимфните възли се дължи на микроорганизми – стрептококи, стафилококи и други.

В лимфните възли вредните организми и токсини попадат през кръвоносните съдове. Възможно е също инфекцията на друг орган на тялото да предизвика до неправилната обмяна на веществата, водейки до нарушение при сливиците и лимфните възли.

Симптоми на скрофулоза

Скрофулоза

При болния симптомите са ярко изразени. Страдащият диша трудно, тъй като сливиците му са възпалени. Хората със скрофулоза дишат основно през носа и държат устата си отворена, за да им е по-лесно да поемат въздух.

Болните са с блед и малокръвен вид, кожата им им е синкава, а носът им е подут. Понякога се появява треска, а болният чувства болка и парене на възпаленото място.

Появяват се също течения от ушите, зачервяване на клепачите, сълзене и дразнене от светлина. Жлезите на пациента са видимо подути – най често около шията.

Диагностициране на скрофулоза

Точна диагноза може да се направи единствено при лекар, който трябва да следи и цялото лечение на пациента. Медикът открива точното място на възпаления лимфен възел, след което назначава тестове, с които да се установят причинителите на инфекцията.

Микробиологичното изледване е наложително, тъй като скрофулозата може да се е усложнила, предизвиквайки нарушения и при белите дробове. По-рядко се прави и биопсия на възела.

Лечение на скрофулоза

Лечението на скрофулоза обикновено е бавно и отнема време. В зависимост от конкретния причинител медиците подбират най-правилните лекарства за болния. Обикновено между 9 и 12 месеца трае лечението с антибиотици.

Скрофулоза

Когато лекарствата не довеждат до нужното облекчение, лекарите назнаават операция. Такава интервенция обаче се предприема много рядко, понеже съществува риска от разпространение на микроорганизмите, причинили инфекцията.

Докторите казват, че лечението на скрофулозата е нужно, защото с времето възпалението може да се усложни, прераствайки в туберколоза.

Народна медицина при скрофулоза

Народната медицина също предлага няколко метода за облекчение на болния. Препоръчва се сутрин, обед и вечер пациентът да изпива по 1 супена лъжица сироп от алое арборесценс или смес от боров сироп и мед, сварени на тих огън.

Хубаво е също да се пие чай от лайка, а всекидневно да се прави сух масаж с четка за около 5 минути. Къпането със слънчева вода също е полезно, като във водата могат да се добавят борови клонки, орехова шума и морска сол.

Препоръчителни са още компресите с орехова шума, както и почивките на море или планина, тъй като се смята, че въздухът на тези места ще повлияе положително на заболяването.

Ако има изринати места, те трябва внимателно да се мажат с памук, натопен в чисто дървено масло. Понеже скрофулозните дишат слабо, необходимо е да се приучат към правилно дишане. За по-пълните е препоръчително да правят специална гимнастика.

Смес между сварени орехови и ягодови листа се ортразява положително на лимфните възли. Препоръчително е да се изпива по една кафяна чашка всеки ден. Подходяща отвара може да се направи и от живовляк, исландски лишей, орехови черупки и мед.

Препоръчително е болните да пият мътеница и айрян, за да се нормализират лимфните възли.

Превенция на скрофулоза

За правилана обмяна на веществата се препоръчва по-честа консумация на плодове и зеленчуци, които винаги трябва да се консумират измити, тъй като не рядко са пръскани с различни препарати.

Нужно е да се избягва тютюнопушенето, консумацията на алкохол или редовното хапване на пикантни храни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати