Ezine.bg»Статии»Семейство»Семейни Отношения»Домашно насилие: как да защитим себе си и децата?

Домашно насилие: как да защитим себе си и децата?

Домашно насилие: как да защитим себе си и децата?
Табла за диван с приставки за дистанционни InnovaGoods
Практичен аксесоар за вашия дом:
Табла за диван с приставки за дистанционни InnovaGoods
28.00 лв.

Тема, по която много не се говори, или се говори със страх и срам. Така е, когато става дума за домашно насилие. Заради зачестили фатално завършили случаи напоследък темата става още по-актуална, но все още не достатъчно разисквана. А трябва, за да предпазим нас и децата от поредният случай на насилие у дома.

Какво е домашно насилие?

Много хора не разбират какво точно се крие зад домашното насилие. Всъщност това е всяка форма на насилие – както физическа, така и психическа и словесна, които ни носят страдание, болка и травма.

Когато има побой, удари, щипане, ритане, завързване на ръце и крака и всякакви подобни действия, говорим за физически терор над личността. Ако ни обиждат с думи и ругатни, тогава е словестно насилие.

Психическото насилие може да включва и обиди, и изнудване, и заплахи, както и форма на манипулация и принуждаване чрез думи да вършим неща, които не желаем.

Всички изброени неща съвсем не са нормална част от ежедневието. Независимо дали са насочени към възрастен, или към дете, тези действия са абсолютно недопустими. Ако сте подложени на подобно насилие и досега сте мислели, че всички хора живеят по този начин и това е неизбежно – напротив! Никой няма право да прилага насилие срещу вас и е нужно да вземете необходимите мерки!

Щом ме бие, значи ме обича - не е вярно твърдение

Изключителна заблуда изпитват някои жертви на физическо насилие за чувствата на насилниците си. Те смятат, че насилието е форма на любов и израз на чувства, макар и болезнен. Поради тази причина жертвите могат да развият нездравословна привързаност към насилниците си. Дори да изпитват болка и унижение, те не искат да ги напуснат, защото вярват в чувствата им – наистина, насилниците често манипулират с изявления, че изпитват силна обич и затова раздават юмруци и шамари.

Домашно насилие

Не се заблуждавайте – любовта не включва побой и причиняване на травми! Имате пълното право да напуснете насилника си. Дори трябва да го направите на всяка цена. Имайте предвид, че веднъж, ако си е позволил да ви удари, много вероятно, почти сигурно е това да се случи отново. Ако позволите няколко пъти да станете жертва на побой у дома, има опасност това да се превърне в систимна практика.

Така жертвата свиква с физическия и психическия тормоз и започва да смята, че е в реда на нещата, изкривявайки идеите за нормална връзка и взаимоотношения между двама души. Така че още при първата демонстрация на физическо насилие, напуснете ситуацията, защитете се, подайте жалба, покажете, че сте силни и не сте съгласни с това. Не се страхувайте да го направите – колкото по-рано заявите позицията си, толкова по-малко ще бъдете жертва в очите на насилника.

Какви действия да предприема при домашно насилие?

Ако сте жертва на физическо и психическо насилие, следвайте следните препоръки:

Извадете си медицинско свидетелство след побоя

Това става след оглед от лица-специалисти – медици, които ще оценят състоянието ви и ще впишат какви са травмите ви. Може да използвате свидетелството като доказателство при развод или при завеждане на дело.

Информирайте полицията и подайте жалба

Не оттегляйте жалбите при домашно насилие поради страх или срам, както правят голяма част от жертвите. Може дори да поискате ограничителна заповед срещу насилника, за да не ви доближава.

Потърсете помощ

Помощ при домашното насилие

Потърсете помощ от Агенцията за закрила на жените от домашно насилие и Агенцията за закрила на детето. Свържете се и с някои други сдружения, които помагат на жени и деца, които са жертви на домашно насилие. Може да потърсите от тях съвети, психологическа подкрепа, както и подслон.

Информирайте близките си

Опитайте да преодолеете страха и срама, който изпитвате. Близките ви хора трябва да са наясно със ситуацията, в която сте, дори първоначално да хвърлят обвинения срещу вас. Те могат да ви подкрепят и защитят в случай на нужда, както и да се подслоните при тях, ако сте застрашени.

Напуснете насилника

Ако трябва, напуснете населеното място и заминете надалече заедно с децата си. Потърсете си нова работа и скъсайте всякакви връзки с него и близките до него хора, за да се предпазите. Намерете хора, които да ви подкрепят, обичат и защитават. Така ще осигурите повече спокойствие и здраве за вас и ще защитите децата от домашно насилие.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest