Бащата и майката са двамата най-скъпи и важни хора в живота на всяко дете. И ако ролята на майката е ясна за всички, то ролята на таткото често е неосъзната, неразбираема. Има утвърден стереотип, че най-важна за развитието на детето е връзката му с майката. Но се оказва, че общуването на детето с бащата е не по-малко важно за пълноценното формиране на личността. Тогава защо ролята на бащата обикновено се смята за второстепенна?
Вероятно повечето от вас ще се съгласят, че бащата не е втора майка, не е заместител на майката, а е нещо съвсем различно. И така, какво е специфичното за неговата роля? Нека отговорим с прост пример. Представете си, че правите нещо важно за себе си и нещо не се получава, както бихте искали. И някой близък до вас казва нещо подобно: „Няма за какво да се притесняваш, все още си най-добрият, хората просто не разбират нищо от това, което правиш.“ И си представете друга версия на реакцията, нещо като: „Е, защо веднага се отказваш, разстройваш се и се криеш в ъгъла? Помисли какво да поправиш и опитай отново, всичко ще се получи както трябва! "... Кой отговор ви допада повече? Вероятно и двата ще са ви необходими в различни моменти от време.
Нещо подобно може да опише спецификата на ролята на баща и майка за едно дете. Майката е преди всичко човекът, който ще приеме всеки вариант, ще ви съжали и ще ви успокои. Бащата е този, който ви вдъхновява да опитвате отново и отново, вдъхва вяра в себе си, не ви позволява да се самосъжалявате безкрайно и също така помага да се справите с причините за неуспехите. Кое е по-важното тук? И двете са изключително важни за едно дете.
Но най-често картината на възпитанието има банален сценарий: бащата, уморен след работен ден, се прибира вечер и след като вечеря, заема място на дивана. Може би той ще попита детето за неговите дела, но в същото време, без да изслуша историята до края, ще задреме. Тази роля на бащата в семейното възпитание е сведена до нула. Несъмнено положителната тенденция от последните години се дължи на факта, че бащите като цяло започнаха да участват активно в процеса на отглеждане на децата и още в първите месеци от живота.
Сърцераздирателната гледка - майка, опитваща се да успокои пищящо дете, да готви супа и едновременно с това чисти апартамента и баща, който лежи на дивана и се предпазва от този кошмар с вестник, се вижда все по-рядко. Това очевидно се дължи на промяна в мотивацията за родителство като такова.
Днес много се говори за ролята на бащата при отглеждането на детето. Експертите отбелязват, че е доста трудно да се развие пълноценна личност, било то момче или момиче, без мъжко влияние. Никой не отрича възможността за успех в областта на образованието без баща, но както показва животът, това е рядкост.
В крайна сметка от двамата родители зависи как ще порасне детето им. Важно е какво му дават родителите, особено бащата може да даде това, което никой друг на света не може да му даде. Експертите препоръчват да не забравяме за това, особено когато става въпрос за развод. При всякакви обстоятелства мъжът трябва да остане баща.
Как децата възприемат ролята на двамата родители
Детето чувства майка си като част от себе си, а баща му е пратеник на света. Така се чувства бебето в самото начало на живота, така ще бъде и занапред - мама дава любов, а татко отваря пътя към света. Татко е този, който насърчава децата да бъдат активни в опознаването на света, оформянето и постигането на цели. Но татко е не само водач, но и контрольор. Майчината любов е безусловна и безкрайна, бащината е взискателна, възниква, условно казано, като награда за социална адаптация и успех на детето. Татко е въплъщение на дисциплина, изисквания, норми. Такъв баланс на приемане (майка) и отдаване (баща) е необходим за развитието на личността.
Ролята на бащата в ранното развитие на бебето
През първата година от живота ролята на бащата във физическото развитие на детето и формирането на основните двигателни умения е много важна. По правило игрите на бащите с деца се различават от начина, по който майките забавляват бебетата: бащите са по-склонни към активно физическо забавление, не се страхуват да подхвърлят децата, да ги обръщат, да ги учат да се търкалят, да ги слагат на раменете си и т.н. Това стимулира физическата активност на бебетата.
Бащата може да бъде безценен помощник в развитието на мисленето на детето. Отбелязва се, че бащите могат да научат детето да говори по-бързо и по-правилно от майките и бабите: това се дължи на факта, че бащите, за разлика от майките, не изкривяват думите и не говорят „по бебешки“, опитвайки се да се „приспособят“ към малкия човек. По правило мъжете са по-добри в обучението на децата как да боравят с предмети (особено с конструктори, пъзели); взаимодействието с бащата разширява кръгозора на децата, допринася за формирането на по-широко поле от интереси у тях.
Фигурата на бащата е важна за изграждането на конструктивни отношения в двойката майка-дете. В семейство с хармонични взаимоотношения, на определен етап от развитието на детето (обикновено след годинка), бащата му помага да се „отдели“ от майка си възможно най-безболезнено и да създаде оптимална дистанция за тях.
Някои психолози дори препоръчват бащите да поемат инициативата в такива значими събития от гледна точка на израстването на бебето и социализацията като „преместване“ на детето в леглото му, „запознаване“ с детската градина и др. Именно бащата е своеобразен „водач” на детето към външния свят, благодарение на който то се чувства сигурно.
Ролята на бащата при отглеждането на син
Бащата в очите на едно момче е въплъщение на всички основни мъжки добродетели. Образът на бащата възпитава надеждност, търпение и воля в сина. От ранна детска възраст момчето копира навиците на родителя - отначало неумело, а по-късно вече съзнателно. Ролята на бащата във възпитанието на сина се изразява в следното:
- Модел за подражание. Момчето наблюдава как баща му се държи в ежедневието и действа по същия начин. Следователно отглеждането на малкия човек означава да му дадете правилния пример. Няма смисъл да забранявате нещо - ако татко прави това, детето определено ще копира навиците на родителя. Ето защо е толкова важно мъжът да следи поведението си в семейния кръг.
- Изграждане на йерархия. Чрез ролята на бащата детето разбира какво означава авторитет. Това помага на момчето в бъдеще да изгради адекватни отношения във веригата "шеф-подчинен", като успешно се движи нагоре по кариерната стълбица.
- Най-добър приятел. С татко момчето разбира същността на приятелството. Това помага на детето да разбере ролята на мъжа в обществото. Правилното възпитание в такъв пример е основа за изграждане на социални връзки.
- Модел на междуличностни отношения. Начинът, по който татко се отнася с мама завинаги, формира у детето способността да намира общ език с противоположния пол. Разбира се, ролята на бащата във възпитанието на сина е важна за успешния личен живот на детето в бъдеще. Ако връзката между родителите е изградена върху любов и взаимно уважение, има вероятност тяхното момче също да намери семейно щастие.
Ролята на бащата при отглеждането на дъщеря
Бащата е не по-малко важен за момичето, отколкото за сина. Благодарение на неговия образ една жена създава в главата си прототип на идеален партньор в живота. Психолозите разграничават няколко основни функции на ролята на бащата за дъщеря му:
- Прототипът на бъдещия съпруг. Момичетата, отглеждани еднакво от двамата родители, в зряла възраст избират съпруг, който прилича на баща им. Какви качества ще притежава зависи изцяло от поведението на бащата и отношението му към майката.
- Бастион на спокойствието. Ролята на бащата във възпитанието се отразява на емоционалността на момичето. Таткото учи дъщеря си да реагира сдържано на непредвидени ситуации и да не се страхува от възможни трудности.
- Източник на увереност. Ролята на бащата в отглеждането на деца не се ограничава до подаръци - любящият баща винаги ще подкрепи дъщеря си с добри думи. Момичетата, които са свикнали да слушат комплименти от родителите си за външния си вид и интелигентност, израстват с високо самочувствие и способност да установяват контакти със силния пол.
Ролята на бащата в отглеждането на дете е много важна. Благодарение на правилното поведение на бащата, момчето расте смело и решително, а момичето - любящо и търпеливо. Прекарвайте повече време с детето си, не замествайте вниманието с подаръци – това ще осигури на вашето дете успешен личен живот, изграждане на кариера и самочувствие.