Климактериумът е естествен етап в живота жената. Винаги е свързан с много промени в организма и когато се случи, голяма част от жените се чувстват неподготвени и изплашени. Няма нищо обезпокояващо в процеса, макар че жените го приемат като някакъв край или като начало на старостта.
Всъщност климаксът не е състояние, което трябва да се асоциира със старостта. Това е напълно нормален и естествен процес, който се появява в момента, когато организмът е готов, така да се каже, да се пренастрои.
Безспорна е промяната, но тя не бива да бъде свързвана с лошо в никакъв случай. Възрастта е строго индивидуална, според лекарите повечето жени навлизат в климактериума след 45 годишна възраст. Тогава организмът постепенно започва да се променя – малко по малко функцията, която изпълняват яйчниците, намалява, съответно намаляват се и нивата на прогестерон и естроген.
Следват и други промени, но те се появяват след като цикълът на жената е напълно спрял. При повечето жени процесът на спиране на менструацията продължава дълго време, тоест не спира изведнъж.
Климаксът има три отделни стадия – предменопауза, менопауза и постменопауза. Ето и с какво се характеризира всеки от периодите в живота на жената:
Предменопауза – това е периодът, когато цикълът започне да се променя. При някои жени идва по-рядко на няколко месеца, при други идва пък прекалено често. Това са симптоми на първия етап от климактериума. Хестагена, който е хормонът отговарящ за менструацията, започва да намалява.
Менопауза – може да се каже, че менопаузата е настъпила, тогава когато жената не е имала менструация цяла година. Постменопауза наричаме периодът след последната менструация в продължение на 3 до 15 години.
Както споменахме възрастта, в която настъпва климакса, при всяка жена е различна. Индивидуално е, но лекарите са обособили три групи. Първата група - до 40-годишна възраст, се смята за преждевременен климакс. Втората група е между 40 и 43-годишна възраст. Тогава се определя за ранен, а след 52 години се смята за късен.
Промените в организма и настъпването на климакса се случват постепенно. Обикновено в началото се появява главоболие, проблеми с кръвното, задух, сърцебиене, безпокойство. По-късно се появява необичайно парене на половите органи, често сърбеж или слабост в пикочния мехур и леки болки.
В този период промените са неизбежни, но ако жената е подготвена за тях, могат да преминат сравнително по-леко. Нормално е да има раздразнение или прекомерна умора, честа смяна на настроения, неспокоен сън. Честите студени и топли вълни са част от причината сънят на жените, навлизащи в климактериума, да не е особено спокоен. При някои се появяват и пристъпи на паника и страх.
При подобни симптоми адекватно решение, за да се справите с проблема по-лесно, може да направи само лекар.